S napětím očekávaný duel začal s menším zpožděním. Původně delegovaným rozhodčím se totiž porouchal vůz a musel místo nich dorazit náhradní kvartet.

Domácí nastoupili ve vítězné sestavě z posledního čtvrtfinále v Benátkách. Na marodce jsou Chmelíř, Mucha, Prokeš a stále ještě také obránce Dan Růžička, který stále není úplně fit. „Ještě není ten správný čas, byl by to pořád moc velký risk," posteskl si důrazný bek, který nám alespoň zápas okomentoval z novinářské tribuny.

Jihočechům vyšel parádně vstup do utkání. Hned v úvodu poslali narychlo povolaní arbitři Třebíč do tří a Nouza tvrdou střelou dvojnásobnou přesilovku využil. Ostrý projektil z jeho hole stačil Horčička jen ztlumit a poté puk proklouzl za jeho záda. Jenže sudí mezitím zapískal a hosté se zlobili oprávněně, leč marně. „Je to tak. Bylo písknuto dříve, než puk přešel brankovou čáru. Sudí se upískl a podle pravidel gól platit neměl. Také to pak kompenzoval," všiml si Růžička.

Poté o sobě dali vědět také hráči Horácké Slávie. Po bleskové kombinaci jel sám na Bláhu Dolníček, mladík v domácí kleci však neztratil nervy a nenechal se obalamutit. „Třebíč má kvalitní první dvě lajny. Hrají spolu dlouho, věří si a jsou silní na puku," sportovně uznal Růžička.

Ještě jednou si v úvodní třetině zahrál Motor dvojnásobnou přesilovku. Další bombu Nouzy už však Horčička zlikvidoval skvělým semaforem. „Soupeř dělá nesmyslné fauly a je nervózní z atmosféry, na kterou není zvyklý," uvedl náš spolukomentátor.

Gólem neskončilo povedené sólo obránce Třebíče Holíka. „Z naší strany to bylo také hodně nervózní. Udělali jsme spoustu chyb a podržel nás Blažena v brance, který chytil dva tutové góly. Za vedení 1:0 můžeme být rádi, náš výkon už se dá jenom zlepšovat," nabídl zraněný bek Motoru svůj komentář k první třetině.

Vyrovnávací gól krátce po změně stran byl však logickým vyústěním vývoje na ledě. Třebíč si doslova vynutila dvojnásobnou přesilovku a využila ji k vyrovnání v momentě, kdy se první vyloučený domácí hráč právě vracel do hry. Po skutečně povedené kombinaci dával Pekr do prázdné klece. „Sehráli to krásně, to nešlo ubránit. Měli hodně šancí a vyrovnání bylo zasloužené," připustil Růžička.

Hosté byli sice hokejovější, ale dopláceli na vlastní nedisciplinovanost. Neustále chodili na trestnou lavici a ve 34. min. také přišel trest, když Bohunického střelu od modré tečoval za Horčičku Heřman.

Ale živo bylo i na druhé straně. Střela šikovného Pekra zazvonila o tyčku Bláhovy klece. „Z obou stran to bylo až přemotivované. Zbytečné fauily tam byly i z naší strany. Druhý gól jsme si zasloužili, měli jsme dost šancí. Chtělo by to ještě přidat jeden nebo dva góly," přál si před třetí třetinou Dan Růžička. A dotaz, jestli věří, že to jeho spoluhráči dotáhnou do vítězného konce, ho vyloženě zaskočil. „To je snad jasný, ne!"

Zraněný obránce svým spoluhráčům věřil oprávněně. Vaniš sice nejprve svou velkou šanci spálil, ale když dostal ve 47. min. druhou možnost, tak už mířil přesně.

O minutu později se v další z dlouhé řady přesilovek trefil kapitán Straka, ale ani za stavu 4:1 ještě nebylo definitivně rozhodnuto. Ve dvojnásobné početní výhodě totiž snížil šťastným gólem Dolníček a soupeř ještě vycítil šanci.

Jenže Jihočeši si strašně důležité první vítězství vzít nenechali. I když minutu před koncem snížil při power play na rozdíl jediného gólu Pekr. Závěrečný tlak hostí přestál Motor především díky skvělému Bláhovi.

ČEZ Motor České Budějovice – Horácká Slávia Třebíč 4:3 (1:0, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 3. Nouza (Jos. Straka), 34. Heřman (Bohunický, Nouza), 47. Vaniš (Švihálek, Semrád), 48. Jos. Straka (Heřman) – 24. Pekr (Havel, Holík), 51. Dolníček (Holík), 59. Pekr (Havel, Bilčík).
Vyloučení: 10:12 (navíc dom. Suchánek a host. Erat 10 min.), využití: 3:3. Rozhodčí: Pešina, Talpa – Jindra, Zíka. Diváci: 6354. Stav série: 1:0.
ČEZ Motor: Bláha – Punčochář, Žovinec, Suchánek, Vráblík, Bohunický, Semrád – Kuchejda, Rob, Boháč – Nouza, Jos. Straka, Heřman – Vaniš, Přibyl, Švihálek – Švec, Trummer, Pašek. Trenéři Rosol a Bělohlav.

Ohlasy trenérů

Petr Rosol (Motor): „Série bude o disciplíně, vyloučených a přesilových hrách. Věděli jsme, že Třebíč má smrtící přesilovky, přesto jsme byli mockrát v oslabení. Na konci jsme to ale se štěstím ubránili. Jsem za to rád."

Radek Novák (Třebíč): „Viděli jsme bojovné utkání s parádní atmosférou a spoustou vyloučení. Oba týmy se v početních výhodách prosadily, o výsledku ale rozhodl jediný gól při hře pět na pět."