V současné době se dvojnásobný mistr světa do dvaceti let připravuje v Českých Budějovicích s Motorem a shání si angažmá.

Když se ohlédnete za poslední sezonou v Doněcku. Jaká byla?
Byla dobrá. Měli jsme výborné výsledky, takže v klubu panovala spokojenost. Dostali jsme se do play off, kde jsme přešli první kolo, ale pak už začaly konflikty na Ukrajině a nemohli jsme hrát doma. Vypadli jsme v semifinále Západní konference se Lvem Praha. Přesto byla sezona hodnocena pozitivně.

Vy jste si ale play off nezahrál. Co bylo důvodem?
Dvě kola před koncem základní části jsem si při zápase v Praze poškodil zápěstí a sezona pro mě skončila.

V Doněcku jste si vybudoval dobrou pozici a byl jste dokonce zástupcem kapitána.
To bylo při mé první sezoně v Doněcku. Nový trenér chtěl, aby kapitánem i jeho asistenty byli rusky mluvící kluci. Na tom ale vůbec nezáleží. Moje pozice byla dobrá a hrál jsem dva roky prvního nebo druhého centra. Měl jsem dobrý vztah i s trenérem, který mě podržel, když se něco nepovedlo. Byl jsem tam spokojen, ale bohužel to dopadlo, jak to dopadlo.

Kdo vás informoval, že se v Doněcku příští rok hrát nebude?
Neřekl nám nikdo nic. Já jsem se to dozvěděl dvacátého června na dovolené, kam mi to zavolal můj agent Vláďa Vůjtek.

V Donbassu jste měl smlouvu ještě na příští rok. Co to pro vás znamená?
Smlouva se na rok zmrazí s tím, že Doněck teď nebude hrát. Za rok by se mělo zase začít hrát a naše smlouvy by tak vstoupily v platnost. Na sezonu si tak můžeme hledat nové angažmá. Dva dny po nás ale skončil i Lev Praha, takže se nás na hráčském trhu ocitla spousta. Míst je málo a já bych chtěl zůstat v Rusku. Pokud by to příští rok v Donbassu nedopadlo, tak už by byl problém se pak do KHL dostat. Je to problém a jsem ochoten čekat na nabídku.

Jinou variantu než KHL neberete v potaz?
To zase ne. Mohl jsem už odejít do Švýcarska, ale prioritou pro mě zůstává Rusko. Věřím, že jsem si tam za čtyři roky nějaké jméno udělal.

Dal jste si nějaký časový limit, do kdy jste ochoten na nabídku z Ruska čekat?
Nedal. Když tady budu v září, tak tady ještě budu. Vím, jak to v Rusku funguje. Tam se nepovedou dva tři zápasy v řadě a všechno je jinak. Hráči se pak začnou rychle točit.

Dotkl se vás a vaší rodiny válečný konflikt na Ukrajině?
Dokud jsme byli v Doněcku, tak se tam ještě nedělo vůbec nic. V té době se válčilo jenom v Kyjevě. Z Doněcku jsme odjížděli autem a byl tam klid. Přejeli jsme se švagrem dva a půl tisíce kilometrů přes Kyjev úplně v pohodě. To byl ale začátek dubna. Vyhrotilo se to až později.

V Doněcku vyhořel zimní stadion. V té době už jste byli z města pryč?
To už jsme tam nebyli. Někdo tam zapálil střechu a oheň se rozšířil. Shořela konstrukce stadionu.

Nyní se budete přes léto připravovat s českobudějovickým Motorem?
Ano. Dohodli jsme s klukama z vedením klubu i s trenéry. Budu se snažit připravit co nejlépe. Pokud by něco přišlo, tak abych byl v kondici.

Existuje možnost, že pokud byste ještě na začátku září neměl angažmá v Rusku, odehrál byste nějaké zápasy za Motor v první lize?
Existuje. Museli bychom ale doladit detaily především pro případ zranění. Dohodli bychom se asi až těsně předtím, jak by se to dalo řešit. Pokud v září nic mít nebudu, tak nechci jenom sedět a trénovat. Mám v hlavě, že pokud nebudu nic mít, tak bych sezonu začal tady. Neplánuji jít někam do extraligy.

Zdravotně jste v pořádku?
Zápěstí je v pohodě, takže žádný problém.

Kolena už vás netrápí?
Od té doby, co jsem před lety odešel z Budějovic, tak kolena drží. Měl jsem jen prasklý meniskus, ale to bylo pouze na tři týdny. To nepovažuji za zranění…