Domácí nastoupili bez distancovaného gólmana Kováře s Kantorem v brance, do obrany se vrátil zkušený Ptáček a jako sedmý bek byl připraven junior Plášil, jenž vytlačil pouze na tribunu Dietze. Jako třináctý útočník byl připraven po zranění se vracející Škoda. Hosté dali v brance přednost zkušenějšímu Málkovi, jinak nastoupili kompletní s výjimkou zraněného Ujčíka. Mírným zklamáním naopak bylo, že přestože cena vstupenek byla přijatelná, vyprodáno bohužel na vrchol sezony ani zdaleka nebylo.

Úvodní třetina vyzněla jasně pro aktivnější Mountfield, který ji na střely vyhrál 14:6. Z řady velkých šancí domácí vytěžili jediný gól. Ve 14. min. si na Langhammerovu přihrávku nabruslil obránce Frühauf a zblízka prostřelil Málka. Jeho spoluhráč Červený poté ještě z otočky nastřelil boční tyč. Hosté zahrozili v závěru úvodní třetiny Klimkovým sólem ve vlastním oslabení, ale Kantor svůj tým podržel.

Také do druhého dějství vstoupili lépe Jihočeši a měli navrch. Mertl se ve 25. min. protáhl do soupeřova pásma, vypálil vedle, ale odražený kotouč pohotově vrátil do sítě.

Vyhráno ale ještě nebylo. Vítkovice při své první přesilovce v utkání pořádně utáhly šrouby. Kantor však famózně zlikvidoval gólovku Káni a následnou dorážku Bartánuse.

Mertl se mohl stát definitivně hrdinou zápasu ve třetí třetině, kdy ho v gólové pozici fauloval Voráček. Z nařízeného trestného střílení však na Málka nevyzrál.

S blížícím se koncem zápasu se aktivita logicky začala přesouvat na vítkovické hokejky. Z Kovářova náhradníka Kantora však čišela jistota a nabízel jeden bravurní zákrok za druhým.

O možnost závěrečného náporu se hosté připravili vlastní nedisciplinova­ností. Šest minut před koncem se totiž sešli na trestné lavici hned tři najednou.

V přesilovce pět na tři se zápas definitivně lámal. Domácí kapitán Šimánek dorážkou Vydareného bomby přidal třetí gól a bylo rozhodnuto.

Zbytek zápasu už se dohrál v naprosté pohodě a hledištěm mohla obíhat mexická vlna.

HC Mountfield České Budějovice – HC Vítkovice Steel 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 13. Frühauf (Langhammer, Knotek), 26. Mertl (Podlešák, Suja), 55. Šimánek (Vydarený, L. Květoň). Vyloučení: 5:9, využití: 1:0. Rozhodčí: Minář, Hodek – Hlavatý, Tošenovjan. Diváci: 4508. Stav série: 1:0.

Mountfield: Kantor – Frühauf, Vydarený, Ptáček, Harant, Vráblík, Jank – Dej, Kotalík, Šimánek  – Suja, Mertl, Podlešák – Knotek, Langhammer, L. Květoň – Švihálek, Červený, Luňák. Trenéři Draisaitl a Bělohlav.

Vítkovice: Málek – Kudělka, R. Stehlík, Malík, Barinka, Sloboda, Voráček, Rehák, L. Kovář – Šedivý, Húževka, Szturc – Bartánus, Burger, J. Káňa – Huna, Roman, Svačina – Klimek, R. Hruška, Strapáč. Trenéři: Oremus a Svozil.

Hlasy trenérů – Peter Draisaitl (Mountfield): „Po celých šedesát minut jsme byli kompaktní. Na první zápas série jsme podali velice stabilní výkon. Dobře víme, že druhé utkání nebude vůbec lehké."

Peter Oremus (Vítkovice): „V utkání jsme měli dobré i špatné momenty, ale těch špatných bylo víc. Bez vstřeleného gólu nelze vyhrát. Především naše agresivita musí být v dalších zápasech podstatně větší."