Týden už se připravujete na ledě a náplň tréninků je výrazně odlišná než v minulých letech. Cítíte to podobně?
Každý trenér má svůj rukopis a jiná cvičení. S příchodem nového trenéra jsou tréninky jiné. To v každém případě.

Vnímáte změnu v přípravě pozitivně?
Musím říct, že zrovna dneska jsem jedno cvičení totálně pokazil (smích). Je to ale dáno také tím, že všechna cvičení jsou pro nás nová. Člověk se pořád učí. Loni už každý věděl dopředu, když se začalo malovat na tabuli, co se bude jezdit. Letos je pro nás každé cvičení vlastně nové. Učíme se. Někdy se to povede napoprvé, někdy ne (úsměv).

Lišila se i celá letní příprava na suchu. Seděly vám kratší a intenzivnější tréninky?
Skladba celého léta byla skutečně jiná. Jak už jsem říkal, každý trenér má svůj zavedený tréninkový režim. Pan Rosol i pan Stavjaňa mají jinou tréninkovou náplň. Ale nejsem úplně schopen říct, která příprava mi více vyhovuje.

Máte to nastavené tak, že co vám trenér řekne, to odtrénujete?
Víceméně se to tak dá říct. Není to ale zase tak, že by mi to bylo úplně jedno. Určitě nejsem cyklista, takže etapy na kolech mi rozhodně nechyběly. V Táboře jsme dříve byli zvyklí docela dost běhat, takže s běháním i třeba na delší trasy jsem neměl problém. Přestože mám poměrně vyšší váhu. Na běh jsem zvyklý. Příprava byla jiná, což bylo určitě oživením. Všechno nové je vždycky svým způsobem zajímavé.

Po sezoně vám v Motoru končila smlouva. Řešil jste i jiné varianty, nebo jste chtěl zůstat v každém případě v Budějovicích?
Chtěl jsem zůstat v Motoru. Jsem z Tábora, takže jsem tady prakticky doma. Z hlediska výsledku byla loňská sezona samozřejmě neúspěšná, protože jsme nepostoupili do extraligy. Z mého pohledu ale byla mnohem lepší než ta předcházející. Tím jsem si na sebe na druhou stranu i trochu upletl bič. Zopakovat dobrou sezonu a potvrdit výkonnost je vždy složitější. Nějaké nabídky jsem měl, ale prioritně jsem chtěl zůstat v Budějovicích. Došlo k oboustranné dohodě a nebylo moc co řešit.

Při vašem příchodu do Motoru jste v dotazníku uvedl, že na svůj největší hokejový zážitek stále ještě čekáte. Platí to i nadále, nebo jím byla třeba loňská účast v baráži o extraligu?
Platí. Doufám, že tahle otázka stále nemá odpověď a že odpověď přijde po této sezoně. Byl bych rád, aby tomu tak bylo.

V uplynulé sezoně jste byl nejproduktivnější obráncem týmu. Zaměřujete se na tréninku speciálně na střelbu?
Nemohu říct, že bych to nějak úplně cíleně piloval. Už jsem několikrát říkal, že každý má v týmu svou roli. Tím, že člověk chodí na přesilovky a je na ledě s produktivnějšími hráči, tak také nasbírá více bodů. Na druhou stranu jsou tady kluci, kteří se třeba na přesilovky tolik nedostanou, ale jejich úloha v mužstvu je úplně stejně důležitá. Chodí více na oslabení nebo brání elitní lajny soupeře. Tím neudělají tolik bodů, ale jejich přínos pro mančaft je úplně stejný. Číslo s počtem získaných bodů je hezké, ale z celkového pohledu to prostě byla neúspěšná sezona. Když to řeknu úplně na rovinu, tak bych byl spokojený, kdybych měl v nadcházející sezoně třeba jen jednu nahrávku, ale postoupili jsme. Statistiky jsou hezká věc, ale na prvním místě je vždycky týmový úspěch.

Loni jste byl nejproduktivnějším obráncem týmu, ale zároveň také nejtrestanějším hráčem celého mužstva. Tahle statistika už vám asi až takovou radost nedělá, ne?
Statistika bodování určitě sedí, ale na ty tresty se ještě musím podívat. Asi mi tam přidali nějaké desítky (smích). Ale vážně. Nechci to nějak omlouvat. Vždycky jsem měl trošku sklony k vyššímu počtu trestných minut. Někdy oprávněně, někdy neoprávněně, což bylo samozřejmě víckrát (smích). Snažím se na tom neustále pracovat. Vím, že jsou situace, které bych mohl ustát lépe a řešit je více v klidu. V sezónním součtu se rozhodně najdou fauly, které bych si mohl odpustit. To tak je.

V přípravě vás čeká sedm přátelských zápasů a nechybí mezi nimi stejně jako loni duel v Táboře. Potěšilo vás, že se znovu představíte ve vašem rodném městě?
Určitě. Loni jsme tam prohráli na penalty, takže máme pořádně co oplácet. Jsem z Tábora a přijde se podívat spousta kamarádů. Pro město to bude určitě hokejový svátek, protože se nestává každý den, aby tam přijel tým takového kalibru. Doufám, že si to všichni užijí.

Vyposlechl jste si loni své, když jste v Táboře prohráli?
Abych pravdu řekl, tak jsem pak raději ani nešel za klukama v Táboře pokecat na zimák. Nějaké dva tři dny jsem se jim vyhýbal, než to trošku opadlo… Je fakt, že hráli dobře a tu výhru si zasloužili. Pro nás to byla taková lekce, protože jsme tam přijeli trochu s nosánky nahoru. Je to škola do budoucna a snad se z toho poučíme.