Odchovanec jindřichohradeckého hokeje reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa v Kanadě.

Odchovanec jindřichohradeckého hokeje Jiří Novotný (25 let) byl členem kádru už loni v Moskvě. Tam se ale příliš do hry nedostával. Nyní patřil mezi stabilní články základní sestavy.

Jak vnímáte fakt, že český reprezentační výběr prochází obměnou?
V týmu byli hráči jako Fleischmann, Krejčí nebo Hanzal, které ještě donedávna nikdo neznal. Já sám sebe také řadím do téhle skupiny hráčů. Myslím si, že je třeba, aby se mladší kluci otrkali a více dostávali do reprezentace a na turnaje. Starší hráči té skvělé generace už pomalu končí a je třeba zabudovat nové. Střední generaci tady letos tvořili třeba Martin Erat, Jarda Hlinka nebo Patrik Eliáš. To jsou všechno hokejisté, od kterých si toho my mladší můžeme strašně moc vzít.

Nemrzelo vás, že jste byl součástí až třetího útoku?
Vůbec ne. Jsem rád, že jsem mohl být ve společnosti takových hráčů. Úkoly naší pětky byly trochu jiné než těch prvních dvou a z toho vyplývala i moje pozice.

Většinu času na ledě jste strávil po boku Aleše Kotalíka. Pamatujete si, kdy naposledy jste si spolu zahráli v jednom týmu?
Jeden rok jsme spolu hráli v Budějovicích. Já jsem tam přišel jako hodně mladý kluk z juniorky. Hned potom Aleš zamířil pryč. Pár let nato jsme se potkali na farmě Buffala v Rochesteru. Já tam byl zase první rok a Aleš už měl namířeno do NHL.

Ve výběru byl ještě Martin Hanzal a měl přijet i Milan Michálek. Jen těsně se navíc nevešel do finální sestavy Vladimír Sičák. Co říkáte na tuhle českobudějovickou komunitu?
Je to paráda. Ještě kdyby mohl přijet Honza Marek, tak by se dalo říct, že jsme tam byli samí Jihočeši. Kdybych to pak sečetl i s Vláďou Sičákem, bylo by tu snad šest hráčů z Jindřichova Hradce, co potom hráli i za Budějovice. To už je docela slušná vizitka.

Sledujete na dálku výkony českobudějovických hokejistů?
Samozřejmě. Budějovicím moc fandím a sledoval jsem jejich účinkování po internetu téměř každý den. S některými kluky jsem v pravidelném kontaktu. Kdybych se chtěl vrátit do Čech, tak jsou pro mě Budějovice jednoznačně na prvním a jediném místě. Klub mi dal šanci v sedmnácti letech hrát nejvyšší soutěž a na to se nezapomíná.

Vašemu stálému vztahu ke klubu napomáhá asi i to, že každé léto trénujete v Budvar Aréně, že?
Určitě. Společně s Alešem Kotalíkem, Vencou Prospalem, Radkem Dvořákem a dalšími jsme klubu vděčni, že můžeme rozjet sezonu v podmínkách, které známe.

Jak jste zatím spokojený s vaším působením v Columbusu?
Sezona byla ze začátku dobrá, ale pak mě na měsíc zbrzdil otřes mozku. Nechci se vymlouvat, jestli mě to ovlivnilo nebo ne, ale druhá půlka sezony nebyla úplně podle mých představ. V Columbusu mám ale smlouvu ještě na rok. Mě i manželce se tam moc líbí, takže bych chtěl domluvu dodržet a zůstat.

Tomáš Zetek