Házenkáři Jiskry Lázně Třeboň se už pomalu připravují na play out.

Soupeřem posledního celku soutěže nebude v sobotu nikdo jiný, než současný lídr tabulky a největší favorit na zisk titulu Zubří, který Jihočechy přivítá v sobotu na domácí palubovce. Po poslední porážce s Plzní (30:32) je nanejvýš pravděpodobné, že Třeboň půjde do play out z poslední příčky. Nejen o tom jsme si povídali s asistentem trenéra házenkářů Jiskry Karlem Petržalou.

Třeboň čeká v dlouhodobé části závěrečné utkání. Střetne se s favoritem extraligy, celkem Zubří. Je asi bláhové pomýšlet na vítězství?
Každý zápas je sice jiný, ale doufat v bodový zisk ze Zubří je skutečně vysoká meta. Byl bych spokojený, kdybychom předvedli kvalitní házenou a na konci utkání měli dobrý pocit.

Důležité body však Jiskra mohla získat hlavně v posledním domácím utkání s celkem Plzně. V závěru byl stav nerozhodný, přesto dokázala hostující Lokomotiva nakonec zvítězit. Proč?
Snaha se našim klukům vytknout nedá. Bohužel, tak jako po celý rok, jsme nezvládli klíčové okamžiky. Udělali jsme zbytečné technické chyby a rozhodla i malá rozmanitost naší střelby. Plzeňský brankař v závěru utkáni v podstatě tušil, kam naši hráči vystřelí. Je to bolest, na kterou poukazujeme na každém tréninku. A stále marně.

Před začátkem sezony měla Třeboň ambice na postup do play off. Realita je však velice nepříznivá. Poslední místo po základní části je asi velikým zklamáním?
Určitě, s takovýmto průběhem zřejmě nikdo z nás nepočítal. Poslední místo je více než kruté.

Házená je kolektivním sportem, přesto se jeví zranění největší opory týmu Jakuba Šulce jako klíčový problém.
Nepřítomnost Jakuba Šulce stoprocentně narušila herní a hlavně obranný projev družstva. Na druhou stranu dostali šanci jiní hráči, kteří se však jeho úrovni ani nepřiblížili.

Průběh sezony se zdál být velice rozpačitý. Až poté, co Třeboň angažovala brankaře Maroše Pristaše a obranáře Petra Kejvala, se podařilo získat několik bodů za vítězství.
Příchod obou posil přišel v pravou chvíli, kdy jsme měli na body dosáhnout. Ale mělo se to odrazit i v dalších v zápasech s Jičínem a Plzní, nebo i v Bystřici pod Hostýnem.

Jistě se na manšaft snáší vlna kritiky. Jak to hráči a vy jako trenéři snášíte?
Kritizují ti krátkozrací a lidi, kteří si léčí své mindráky. Neuvěřitelná marodka v tomto roce vysvětluje naše postavení. Kritika mi vadí, protože přichází i od lidí, kteří nechtějí a ani neumějí udělat nic pro to, aby to bylo lepší. Na druhou stranu musím říct, že i mě vadí přístup některých jednotlivců. Ale jiné hráče a podmínky v Třeboni nemáme. Musíme vařit z toho, co je, a to není lehké.

Samotné play out bude nesmírně těžké. Postupně se dvakrát střetnete s celky Frýdku-Místku, Bystřice pod Hostýnem a Hustopečemi. Na domácí palubovce si nebudete moci dovolit zaváhat.
Pokud nechceme spadnout, do ostudné baráže, musíme se pokusit získat body i z venku. Morava opět dokázala, jak se spolupracuje. Zatímco Češi si jdou v každém zápase po krku, na Moravě se rozdávají body podle potřeby. To je patrné z posledních výsledků. Hrát na náhodu se nedá.

Připouštíte si, že by Jiskra mohla hrát i baráž s vítězným celkem I. ligy? Zatím jím je Dvůr Králové, máte o tomto celku již nějaké informace?
Po zápase s Plzní jsem se podíval na jejich výsledky a mám v plánu dojet také na některé z jejich utkání. Stát se může i ta nejhorší varianta a měli bychom na ni být připraveni. Ani tohle by se nemělo podcenit. Navíc se začíná hrát na hřišti soupeře a Dvůr Králové je vyhlášený tím, že se na jeho palubovce vyhrává hodně těžko. Extraligu však udržet chceme a uděláme pro to všechno.

Matěj Měchura