Hráčům Komtermu, kteří vyhlásili atak na postup do I. ligy, tak pořádně nahlodal sebevědomí.

Přitom po první třetině, kterou domácí vyhráli 2:0, ještě nic nenasvědčovalo tomu, že by utkání mělo skončit překvapením. V 5. minutě se totiž trefil Urbanec a v 16. pojistil náskok Písku druhým gólem Mazanec.

Prostřední část už jindřichohradeckým hokejistům vyšla podstatně lépe. Ve 25. minutě snížil Milotinský na 2:1, poté sice písecký Rod ve 34. minutě svým barvám vrátil dvoubrankové vedení, ale o čtyři minuty později znovu Milotinský v početní výhodě dostal Vajgar do zápasu – 3:2.

Ve třetím dějství hosté vycítili svou šanci. Po vyloučení Suchánka se ve 47. minutě v přesilovce prosadil Kanov a bylo srovnáno.
„Zdálo se mi, jakoby domácí tým od třetí části ztuhl. Až do přerušení zápasu jsme si vypracovali zhruba pět slibných šancí a jednu z nich jsme nakonec zužitkovali ve vyrovnávací trefu,“ poznamenal výkonný ředitel Vajgaru František Dvořák.

Kubeš oporou

Pak už hokej v 51. minutě narušil incident, po kterém byla hra téměř na hodinu přerušena (viz strana 1). A protože ve zbývajících minutách základní hrací doby již žádný gól nepadl, následovalo prodloužení.
To však nemělo dlouhé trvání. Po minutě a půl převzal ideální přihrávku od Milotinského obránce Kanov a ranou od modré rozhodl o osudu prvního finálového souboje.

„Domnívám se, že z celkového pohledu na utkání jsme si vyhrát zasloužili. Manšaft určitě ukázal své možnosti. Hrál kolektivně, ale nepostrádal ani individuality, což třeba dokumentoval dalším výborným výkonem brankář Kubeš. Nicméně udělali jsme zatím jen první krůček a jsme si dobře vědomi, že Písek udělá všechno proto, aby uspěl hned ve druhém střetnutí na našem stadionu. K postupu je zapotřebí tří vítězství, takže nás ještě čeká velmi dlouhá a náročná cesta. Proto zůstáváme nohama pevně na zemi,“ konstatoval Dvořák.

Porážku svého týmu okomentoval i písecký kouč Rudolf Suchánek: „První dvě třetiny jsme hráli výborně, ale za stavu 3:1 jsme dostali velice laciný gól. Poté rozhodčí přísně vyloučil našeho hráče a soupeř vyrovnal. V prodloužení už to bylo hlavně o štěstí. V play off je každý zápas jiný a já věřím, že v sobotu na ledě soupeře předvedeme opět dobrý výkon a že tam vyhrajeme.“

V sobotu podruhé

Druhý finálový duel obou nesmiřitelných rivalů je na programu už v sobotu na jindřichohradeckém zimním stadionu (18 hodin).

„Kdyby se nám podařilo znovu zvítězit, už bychom velmi výrazně nakročili k mimořádnému úspěchu. Hráči se na zápas svědomitě připraví, my zase musíme tento duel zvládnout po organizační a bezpečnostní stránce, abychom předešli podobným výtržnostem, které se staly na píseckém ledě,“ je si plně vědom možných potíží Dvořák.
Podle dostupných informací se totiž do Jindřichova Hradce chystá početná skupina píseckých příznivců, s nimiž pokaždé bývají problémy.
Recept na to, jak zkrotit jejich horké hlavy a otupit i snahy protivníka na ledě, nabízí jeden z hrdinů prvního finále útočník Michal Milotinský, který se dvakrát zapsal mezi úspěšné střelce: „Musíme na soupeře vlétnout hned od začátku, nedat mu prostor, ale je třeba hrát nanejvýš opatrně i vzadu. Chtěl bych do hlediště pozvat hradecké fanoušky, aby nám vytvořili dobrou atmosféru,“ přeje si talentovaný forvard.

Zdeněk Prager, František Bořánek

VAJGAR J. HRADEC
Kubeš – Kanov, Chmel, Zíb, Tupý, Fiedler, Klíma, od 30. Žižka – R. Šulčík, Kupec, Dvořák – Mikš, Bula, Skokan – Voříšek, Milotinský, Hofmeister – Hájek, Nielikäinen, A. Ježek – od 30. J. Mazanec.
Třetí finále se pak odehraje v pondělí v Písku (18).