Jihočeši neponechali nic náhodě a rekordní návštěva sezony (6308 diváků) mohla jásat prakticky od první do poslední minuty. Domácí totiž tentokrát měli zcela jasně navrch a soupeře vyprovodili s pořádným přídělem. „Zápas jsme zvládli od první minuty. Využili jsme čtyři přesilovky a celé utkání jsme ovládli. Dostali jsme se poprvé v sérii do vedení, ale nic ještě není rozhodnuto. V neděli pokračujeme," pochválil své svěřence asistent trenéra Radek Bělohlav a zároveň jedním dechem upozornil, že rozhodnuto skutečně ještě zdaleka není.

Hosté z Benátek tentokrát nestačili a od úvodních minut byli pod tlakem. „Prohráli jsme zápas, ale jdeme dál a myslím si, že sérii ještě zkomplikujeme. Máme hlavy nahoře. Motor dostal u nás 4:7, my zase tady 0:7. Takový bývá hokej v play off. Nic nebalíme," snažil se burcovat asistent trenéra Benátek Antonín Nečas.

Celá série se nese v hodně důrazném duchu a páté utkání nebylo výjimkou. „Každý zápas v sérii je jiný. Ale dokázali jsme se přizpůsobit důrazné hře soupeře také jsme přitvrdili," připustil domácí kouč Bělohlav.

Benátky hrají opravdu hodně tvrdě, tentokrát však na přehnaný důraz doplatily. V první třetině hrály často v oslabení, třikrát dostaly v početní nevýhodě gól a bylo prakticky rozhodnuto. „Celý rok hrajeme důraznou hru, pro kterou máme mladé a fyzicky dobře připravené hráče. Důraz nás dostal do této série a také ji zkvalitnil. Budějovice mají technicky velice vyspělé hráče. Play off se takhle hraje a my na důrazu máme založenou naši hru. Ale že jdeme za hloupé fauly ven, to je naše chyba," uznal Nečas.

Rozzlobilo ho především vyloučení Říhy na pět minut a do konce zápasu poté, co dal hlavičku Heřmanovi. „To byl skutečně hloupý faul, se kterým se nemohu ztotožnit. Chceme hrát fyzický hokej, ale tohle do něj v žádném případě nepatří," kroutil Nečas naštvaně hlavou.

Vzhledem k tomu, že se už za rozhodnutého stavu na ledě nepřestávalo jiskřit, poslali domácí trenéři elitní Strakovu řadu deset minut před koncem předčasně odpočinout do kabiny. „Byl to přece jen zásah do týmu a přestože už bylo rozhodnuto dříve, tak jsme z toho nechtěli dělat nějaký guláš. Proto jsme toto rozhodnutí udělali až v padesáté minutě," vysvětlil Bělohlav, proč raději nechal v závěru svůj nejlepší útok odpočívat.

Motor bude v nedělním šestém utkání postrádat distancovaného útočníka Pajiče a také hráče, kteří jsou na marodce: obránce Chmelíře s Růžičkou a rovněž mladé útočníky Marka a Prokeše. K nim se bohužel přidal po čtvrtku i další bek Mucha.

Pro nedělní duel v Benátkách je komplikací také důležitý odložený zápas juniorky, která rovněž v neděli hostí Olomouc (17). „Luboš Rob pojede s námi do Benátek a trojice Škopek, Švec a Pašek bude k dispozici juniorce. Jinak to nejde udělat," vysvětlil Bělohlav.

V Benátkách tak trenéři bude mít k dispozici šest obránců a jedenáct útočníků.