Vajgar tentokrát nezačal podle představ. Po úvodní šanci Kupce totiž následoval rychlý brejk soupeře, po němž se už ve 2. minutě ujal vedení. Domácí rozjeli útočné manévry, ale výtečného gólmana Romana Matouška překonat nedokázali ani v přesilovkách. Jak je proměňovat ukázali na konci úvodní části benešovští hokejisté, když Jonáš chytře tečoval kotouč do sítě a druhým gólem zmrazil rekordně zaplněné ochozy.

Jihočeši i v dalším průběhu pokračovali v dobývání hostující svatyně. Důležitý moment přišel hned ve 22. minutě, kdy z ostrého úhlu skóroval Bula. Obrovský tlak Vajgaru nakonec vyvrcholil zaslouženým vyrovnáním, o které se postaral Skokan.

Ve třetí třetině se na ledové ploše přiostřilo a přetížení hosté si často chladili žáhu komentováním výroků sudích, takže hned tři jejich borci vyfasovali vyšší tresty za nesportovní chování. S vypětím všech sil však po základní hrací době udrželi vyrovnaný stav a rozhodnutí nepřineslo ani desetiminutové prodloužení.

Následovat tak musely ošidné samostatné nájezdy. V úvodní sérii se neprosadili benešovský Zeman ani domácí Skokan, jejich následovníci (Jonáš – Kupec) si však počínali s přehledem. Ve třetí penaltové rundě nejprve gólman Vajgaru Kubeš vytěsnil Jágra ze střeleckého úhlu a rozhodnutí tak měl na své holi obránce Procházka. A ten si počínal naprosto chladnokrevně. Pomalým tempem téměř „došel“ až před Matouška a pak nechytatelným švihem rozjásal celý stadion.

Spravedlnost tentokrát nebyla slepá. Jindřichohradečtí hokejisté totiž měli herně výrazně navrch a na branku soupeře vyslali téměř padesát střel.

„Zápas nepostrádal kvalitu, nasazení ani dramatičnost a divákům se určitě musel líbit. Penalty jsou vždy tak trochu loterie, ale i v nich jsme prokázali lepší nervy. Naše hráče zdobila také velká morálka a přestože se i zásluhou mimořádného výkonu benešovského brankáře trápili v koncovce, nakonec duel dovedli do vítězného konce, což je pro další průběh finále z psychického hlediska nesmírně důležité,“ podotkl výkonný ředitel Vajgaru František Dvořák.

Série hraná na tři vítězství pokračuje v úterý na benešovském ledě.
„Domnívám se, že duel bude probíhat ve zcela jiném duchu. Domácí se totiž budou muset také snažit něco vymyslet směrem dopředu a ne se jen soustředit na defenzivu. A to by mohlo našim brejkovým hráčům vyhovovat. Věřím, že nás v hojném počtu přijedou podpořit i naši příznivci,“ přeje si Dvořák.

VAJGAR J. HRADEC – VODNÍ LVI BENEŠOV 3:2 SN (0:2, 2:0, 0:0 – 0:0)
Branky: 22. Bula (Kupec, Mar. Dvořák), 38. Skokan (Milotinský, Stejskal), rozhodující nájezd Procházka – 2. Vacek (Holánek), 19. Jonáš (Zeman, Kaňka).
Rozhodčí: Hejduk - Klouda, Křivohlavý. Diváci: 1360
Vyloučení: 6:10, navíc Kouba, J. Verbík 10 min. OT a Vacek (všichni Ben.) 2x10 min OT do konce utkání. Využití: 0:1.
Poměr střel: 49:18.
Vajgar: Kubeš – D. Mazanec, Tupý, Mich. Dvořák, Procházka, Heršálek, Zíb, od 41. Chmel – Stejskal, Milotinský, Skokan – Bula, Kupec, Mar. Dvořák – Voříšek, Matušík, Mařík – od 41. Mikš.
Stav série: 1:0.