„Všem naším příznivcům patří omluva za poslední předvedené výkony. Stejně jako pro fanoušky je i pro vedení a představenstvo klubu pokračování takového vystupování mužstva nepřijatelné. Hráči i trenéři však nyní mají naší plnou podporu. Do pátku mají prostor se připravit na následující tři důležité zápasy, které mohou být zlomové pro další průběh sezony," vzkazuje příznivcům klubu jeho generální manažer Zdeněk Blažek.

Trenér Peter Draisaitl byl po nedělním přídělu značně frustrován. „Průběh zápasu nemá smysl komentovat. Po tomto víkendu je jasné, že náš tým v tomto složení nemá budoucnost. Máme týden na to, abychom našli takové složení, které bude hrát to, co se od něj očekává. Tímto stylem nemůžeme dál vystupovat," uvedl na pozápasové tiskovce.

Škaredý víkend však už trenér částečně strávil a nyní se snaží intenzivně pracovat na vylepšení aktuální nepříliš lichotivé situace. Jeho tým se totiž propadl až na třináctou příčku extraligové tabulky. „Strávit se to musí. To se nedá nic dělat," jen se hořce pousměje. „Musíme hlavně zapracovat na tom, aby se to už neopakovalo," má jasno.

S klidnou hlavou také vysvětlil svá slova o tom, že mužstvo v tomto složení nemá budoucnost. „Myslel jsem to tak, že v takové sestavě, jako hrajeme, nemůžeme být úspěšní. Mám takový pocit, že máme čtyři lajny, které ale všechny hrají tak, jako by to byly první dvě," naznačuje, kde vidí jeden z hlavních problémů.

Poukazuje tak na fakt, že v sestavě by mělo dojít na zásadní změny. „Takhle to nejde dál. Musíme tomu dát nějaký pořádek, aby každý věděl, co má dělat a proč tam je. Jinak už v týmu nebude," nevylučuje Draisaitl, že může dojít i na případné změny v kádru.

Pozice samotného kouče by měla být i přes nepříliš příznivé výsledky poměrně pevná. „O svoji pozici nemám strach. Vím, co mám jako trenér dělat. Všechno ostatní je otázka pro někoho jiného," nechce se zabývat možností svého případného  odvolání.

V podobném duchu jako trenér hovoří i sportovní manažer klubu Petr Sailer. „V našem mužstvu před utkáním se Zlínem došlo k uspokojení. Navíc, když jsme se pak dostali rychle do vedení 3:0. To se však nesmí stávat, to musíme odbourat a vrátit se k předchozím týmovým výkonům," souhlasí s koučem. „Jak uvedl hlavní trenér Peter Draisaitl na tiskové konferenci po utkání v Karlových Varech, poslední dva nevydařené zápasy Jihočeši odehráli v sestavě se všemi zkušenými hráči a o to více není možné takové výkony dále akceptovat. To si musí uvědomit právě samotní hráči. Nyní se tak budeme zabývat tím, jaké vybrat hráče do základní sestavy pro další utkání a jak je dále poskládat v jednotlivých formacích," říká Sailer.

Nedělní karlovarská destrukce začala prvním gólem už v patnácté vteřině. „Ještě jsme si ani nesedli a bylo to tam," konstatuje kouč. Druhý gól přišel hned ve třetí minutě. Hlavní katastrofa ale přišla ve druhém dějství, ve kterém domácí nasázeli pět gólů.

Draisaitl je přesto přesvědčen, že se až tak vysokému debaklu zabránit dalo. „Věřím, že to kluci chtěli otočit. Netvrdím, že to vzdali. Ale padal tam jeden gól za druhý, trošku opadla disciplína a dostavila se frustrace. Domácí hráli hodně přesilovek a pomalu každá střela na branku končila gólem. Pak už bylo pozdě na to nějak to zastavit," posteskne si kouč.

Nejbližší extraligový zápas čeká Mountfield v pátek doma proti Slavii Praha. „Do té doby máme čas situaci řešit. Nějaké změny určitě budou," ujistí. „Za této situace je možné úplně všechno. Budeme to řešit během celého týdne. Řešit to budeme tak dlouho, dokud nebude v celém týmu jasno, kde jsou úkoly každého hráče," zdůrazní.

Právě nejbližší tři zápasy (doma se Slavií a Vítkovicemi a v Litvínově) budou pro klub mimořádně důležité. „Nestanovali jsme si žádná bodová ultimáta. Vzhledem k odpovědnosti k našim příznivcům musíme tyto zápasy zvládnout především s určitou důstojností. To je pro nás zcela zásadní," říká Blažek. „Tuto zodpovědnost musí hráči a trenéři cítit. Hráčský kádr je totiž dostatečně kvalitní, aby se podobné výkony a výsledky neopakovaly. Nyní tak tým musí ukázat svou sílu," pokračuje nejvyšší muž klubu.

Již ve středu čeká Mountfield závěrečný duel European Trophy, který ale už o ničem nerozhoduje a jeho význam je minimálně. „Původně jsme chtěli doplnit mužstvo juniory. Situace se ale změnila a nejspíš pojedeme v kompletním složení," přemítá trenér o zítřejším duelu.
Manažer Sailer jeho myšlenku konkretizuje. „K utkání s Kometou odcestuje prakticky kompletní kádr kromě  hráčů z NHL, tedy Václava Prospala, Milana Michálka, Martina Hanzala a Andrew Ference," informuje.