V rozhodujícím střetnutí doma ve čtvrtek večer porazili Benešov vysoko 8:2 a semifinálovou sérii play off vyhráli hladce 3:0 na zápasy.

V boji i celkové prvenství, a tím i účast v kvalifikačním turnaji o postup do I. ligy, se Vajgar v atraktivním jihočeském derby utká s Pískem, jenž si v dosavadním průběhu vyřazovací části počínal stejně suverénně. Úvodní duel je na programu ve čtvrtek 1. dubna na ledě soupeře, v J. Hradci se oba finalisté poprvé představí v sobotu 3. dubna.

„Postupem do finále mužstvo jednoznačně splnilo výkonnostní cíl stanovený pro letošní sezonu a případný další úspěch už je při reálném pohledu na věc určitou nástavbou,“ spokojeně konstatoval výkonný ředitel Vajgaru František Dvořák.

Zlom v polovině

Také ve třetím semifinálovém utkání proti Benešovu se potvrdilo, že Jihočeši mají přece jen širší kádr.

„Zhruba od půlky zápasu jsme měli výraznou fyzickou převahu a utkání tak zákonitě skončilo výrazným brankovým rozdílem. Dalším kladem je, že se do střelecké listiny tentokrát zapsali i někteří hráči, jimž se do té doby v koncovce příliš nedařilo,“ podotkl.

Zlomové momenty přišly právě v době, kdy se utkání lámalo do své druhé části. Ve 29. minutě domácí forvard Marek Dvořák srovnal na 2:2 a o necelé dvě minuty později poslal Jan Bula své mužstvo poprvé do vedení, které pak až do konce utěšeně narůstalo.

„Od té doby nebylo pochyb, kdo je pánem na ledě. V poslední třetině už šlo pouze o to, aby některý z dalších našich hráčů nepřišel k úrazu a zbytečně tak tým před finálovými zápasy neoslabil,“ naráží na zranění obránce Žižky, který po střetu u mantinelu utrpěl lehčí otřes mozku, ale pro závěrečnou sérii by měl být fit. Do mužstva se vrátí i další bek Hartmann, jenž dva poslední zápasy z osobních důvodů vynechal.

Rival je favoritem

Hokejisté Vajgaru se tak nyní v klidu mohou připravit na svého finálového protivníka. Písecký rival, jenž s přehledem vyhrál základní část, půjde do série v roli favorita.

„S tím souhlasím, naše mužstvo je však bojovně naladěno, věří si a dá se proto podle mě očekávat vyrovnaná série. Více než polovina píseckého kádru se živí výhradně hokejem a tito hráči tak nejsou zatíženi problémy civilního zaměstnání, což je jejich výhoda. Na druhou stranu bude soupeř určitě pod větším psychickým tlakem, neboť je vedením klubu tlačen k postupu do vyšší soutěže. A to u kolektivního sportu paradoxně může hrát negativní roli,“ soudí jindřichohradecký funkcionář.

Připomeňme, že Písek ve čtvrtfinále vyřadil Nymburk 3:0 na zápasy (3:1, 5:0, 3:0) a stejným způsobem si v semifinále poradil i s Kutnou Horu (5:3, 6:2, 7:0).

„Jeho skóre je impozantní, dával hodně gólů a velmi málo inkasoval. Play off je určitě hodně o gólmanech, to je všeobecně známo, a já se domnívám, že ani my na tomto klíčovém postu slabinu rozhodně nemáme,“ je přesvědčený Dvořák.

Podle hokejových expertů měli navíc písečtí hokejisté v play off výrazně lehčí soupeře než Vajgar, takže skutečnou sílu obou jihočeských finalistů určí až jejich nadcházející vzájemný souboj.