Ve čtvrtém finálovém souboji play off II. ligy skupiny Střed domácí Vajgar v utkání vynikající úrovně porazil píseckého rivala 5:2, srovnal stav série na 2:2.

Vynutil si tak páté rozhodující střetnutí, jenž se uskuteční v pátek v aréně protivníka (18).

„Objektivní divák musel odcházet spokojený, neboť viděl jedno z nejlepších utkání, které se na našem stadionu ve druhé lize za poslední sezony odehrálo. Za nesmírnou bojovnost a nasazení si hráči výhru zasloužili, naopak soupeř je zřejmě výsledkem zaskočený a před posledním zápasem nemůže být absolutně v klidu. Věřím však, že rozhodující utkání proběhne v regulérní atmosféře a o jeho osudu se bude rozhodovat pouze na ledě. Ať ale dopadne jakkoliv, hráči už nyní zaslouží absolutorium,“ podotkl výkonný ředitel Vajgaru František Dvořák.

Domácí hokejisté v posledních dvou zápasech marně hledali recept na překonání gólmana Hrubce, vše si ale vynahradili ve čtvrtém utkání. Po 134 minutách jako první mladého kmenového hráče Mountfieldu překonal v početní výhodě Kupec, pak však přišly chvíle jihočeského soka, který Slavíkovým gólem do šatny vyrovnal a hned ve 22. minutě mu Novák zajistil vedení.

Hráčům Vajgaru vlil novou krev do žil bek Kanov, který v 31. minutě ve hře 5 na 3 nejprve srovnal skóre a pak v další přesilovce o čtyři minuty později strhl náskok na stranu domácích borců. Zkušený a kvalitní celek Komtermu ovšem zbraně nesložil a začal zle bušit do obrany Vajgaru, kde však jako maják nad všemi čněl svým výkonem brankář Kubeš.

Definitivní podobu výsledku přinesly až závěrečné dvě minuty. V čase 58:27 Písek odvolal brankáře, hosté vyhráli buly a Kubeš i bez hokejky vytěsnil jednu z píseckých střel. Voříšek pak vyhodil kotouč ze třetiny a pro Dvořáka už nebyl problém trefit opuštěnou klec – 4:2. Přesně minutu před koncem musel za katr Tupý a hosté ještě jednou zkusili power play. Hrdina posledních okamžiků Voříšek však plácl ve svém obranném pásmu do kotouče, který doplachtil přes celé kluziště až do sítě – 5:2. V hledišti vypuklo šílenství a došlo i na „standing ovation“…

„Tahle má vypadat finále mezi prvním a druhým celkem po základní části! Doufám, že si diváci odnesli nevšední zážitek. Pro nás bylo v předešlých dvou zápasech těžké překonat urputnou píseckou obranu, takže jsme si připravili speciální scénář a jsem rád, že naše taktika slavila úspěch. Vynikající byl znovu Kubeš, ale o našem úspěchu tentokrát rozhodly především větší vůle a touha po vítězství. Finále tak zůstává otevřené, protože poslední duel je vždy vabank a přihodit se může cokoliv,“ konstatoval trenér jindřichohradeckého celku Miloslav Čech.

J. HRADEC 5:2 (1:1, 2:1, 2:0) PÍSEK

Branky:
14. Kupec (Dvořák, Chmel), 31. Kanov (Tupý), 35. Kanov (Dvořák, Kupec), 59. Dvořák (Voříšek), 60. Voříšek (Skokan, Kanov) – 20. Slavík (Stejskal, Mrkvička), 22. Novák (Hovora).
Rozhodčí: Pešina – Hák, Zíka.
Vyloučení: 8:7, navíc Nielikäinen a Tupý (oba JH) 10. min. OT.
Využití: 3:1.
Oslabení: 1:0.
Diváci: 1725.
Střely na branku: 22:43.
Vajgar: Kubeš – Zíb, Tupý, Kanov, Chmel, Fiedler, Hartmann – A. Ježek, Skokan, Voříšek – J. Mazanec, Kupec, Dvořák – Hájek, Milotinský, Hofmeister – R. Šulčík, Bula, Nielikäinen.
Písek: Hrubec – D. Mazanec, Mrkvička, P. Procházka, Heršálek, Vomela, R. Procházka, Kalečík – Novák, Suchánek, Mošovský – O. Ježek, Rod, P. Šulčík – Kořánek, Bláha, Slavík – Kazatel, Stejskal, Hovora – Rezek.
Stav série: 2:2 (4:3PP, 0:3, 0:2, 5:2)

Pokud to měl být ve středu večer na jindřichohradeckém zimním stadionu poslední zápas letošní druholigové hokejové sezony, což si samozřejmě nepřeji, nemohlo být loučení krásnější! Hráči Vajgaru, ale i jejich písecký rival, připravili téměř dvěma tisícovkám diváků nevšední zážitek, na který budou jistě dlouho vzpomínat.

Čtvrtý finálový duel o vítěze skupiny Střed totiž nabídl skutečně vše, co k hokeji patří a jeho kvalita vysoko převyšovala druholigovou úroveň. Strhující tempo, pohledné akce, vzedmuté emoce, ostré souboje, výtečná atmosféra… A hlavně, zasloužené vítězství domácích bohatýrů, kteří dokázali, že sport lze na patřičné úrovni provozovat i při zaměstnání!

Ať už dnešní rozhodující souboj o postup do kvalifikačního turnaje o první ligu dopadne na ledě favorizovaného Písku jakkoliv, jindřichohradečtí hokejisté odvedli ve vyřazovací části i během celé sezony práci, za níž na sebe mohou být patřičně hrdí. A nejen z kotle fanoušků Vajgaru by se proto právem a pěkně nahlas mělo ozývat: Hoši, děkujeme! zdenek.prager@denik.cz