Jen pět bodů získali jindřichohradečtí hokejisté během 17 utkání první poloviny základní části II. ligy. Do odvetné fáze šli z pozice jasně posledního týmu tabulky, soupeřem byl navíc byl vedoucí tým soutěže z Kolína. Doma proti jednoznačnému favoritovi podali nadějný výkon a dokázali jej potrápiti, ale všechny body nakonec odvezli hosté po výhře 3:2.

Ačkoliv byl Kolín jasným favoritem, tak pohled na led nic takového nenaznačoval. Od prvního vhazování byla hra naprosto vyrovnaná, spíše měl více kotouč na holích domácí outsider.

Však se také brzy dočkal vedení, do něhož ho dostal pěkným gólem Martin Brabec, jenž se trefil pod břevno kolínské branky. Hostům se takový vývoj sice nelíbil, ale na domácí celek v první třetině nic zásadního nevymysleli.

Po obrátce Kozlové zvýšili obrátky, ovšem Vajgar hrál opravdu dobře, navíc se mohl spolehnout na jistého gólmana Petra Spáčila, který si s náznaky kolínských možností snadno poradil. Ve 27. minutě pak Luboš Voříšek vybojoval u mantinelu kotouč, který se přes Davida Bílka dostal k Brabcovi, jenž se trefil podruhé – 2:0.

Nadšení diváci v té chvíli tušili, že se rodí překvapení, z hradeckých hokejistů čišel elán. Bohužel třetí branku, jíž měl na hokejce Martin Záhora v nájezdu tří na jednoho, jihočeské mužstvo nedalo. Stačilo poté náhodné snížení Kolína, kdy si domácí obrana počínala nedůrazně, aby si Vajgar přestal věřit.

Po necelých třech minutách Jan Hanzl vyrovnal z téměř totožné situace, z níž před ním snižoval Jan Veselý. Ke konci druhé třetiny pak hrál Kolín svoji jedinou přesilovku, jíž využil Marek Březina – 2:3.

Těsně před sirénou ještě čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kadlec trefil Spáčilovo břevno. Domácí hokejisté byli nakonec rád, že prostřední dějství, které pro ně tak pěkně začalo, už mají za sebou.

Závěrečná dvacetiminutovka byla o zoufalé snaze jindřichohradeckých hokejistů, kteří bojovali, což jim nelze upřít, avšak vyložené šance neměli a nic kloudného nevykoumali ani v přesilových hrách, kdy za katrem byli Březina a Jakub Semirád.

Aleš Dvořák, trenér Vajgaru: „Na to, abychom hráli proti Kolínu otevřený hokej, nemáme. Musíme hrát trpělivě zezadu, a to jsme produkovali. Vedli jsme nad lídrem dva nula, a to díky hře ze zajištěné obrany a systému, který jsme dodržovali. Soupeř častokrát nevěděl, co na nás má hrát. Dvougólové vedení bylo zasloužené, bylo po pěkných akcích, ale pak jsme pykali za nezkušenost v defenzivě, kdy v našem pásmu taháme puky, když by stačilo dostat je ven. Nebo je dokonce vozíme k nám do třetiny, ale pak je z ní nemůžeme dostat. Alfa a omega našich porážek spočívá právě v tom, že ztrácíme kotouče před vlastní brankou, z toho vznikají chyby a bohužel inkasujeme góly."

Jiří Seidl, trenér Kolína: „My jsme spokojeni akorát s výsledkem. Uhráli jsme tři body, ale do zápasu jsme vstoupili strašně nezodpovědně. Nechali jsme soupeře odskočit o dvě branky, a to bylo špatně. Pozitivní je snad jen to, že jsme nepříznivý stav 0:2 dokázali otočit ve svůj prospěch, ale vlastní laxností jsme Vajgaru nechávali hodně prostoru."

Už ve středu jindřichohradecké mužstvo čeká v 19. kole střetnutí na ledě Jablonce nad Nisou. 

J. HRADEC – KOLÍN 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Brabec (Bílek, Voříšek), 27. Brabec (Bílek, Voříšek) – 33. Veselý (Semirád, Hanzl), 36. Hanzl (Semirád, Malý), 38. Veselý (Hanzl, Semirád).
Rozhodčí: Pokorný – Oudes, Vavruška. Diváci: 315. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:1. Poměr střel: 14:28.
Vajgar: Spáčil – Tržil, Kohút, Pípal, Popelka, Koňařík, Břečka, Port – Brabec, Voříšek, Bílek – Záhora, Přibyl, Bárta – Zvoník, Košťál, Samohejl – Heřmánek, Fencl, Drda.

Autor: Roman Pišný