„Několik občanů města si nejprve myslelo, že je šálí zrak. Nestačili se divit a jen nevěřícně kroutili hlavou," líčí situaci, kterou vzápětí vyrazili řešit strážníci městské policie, Silvie Zemánková. „Tím začal dvouhodinový maraton pro dopravní i městskou policii. Hlídka strážníků usměrňovala dopravu v okolí dopravní nehody a po vyřešení události hlídkou dopravní police asistovala za použití majáků u služebního vozidla bezpečnému výjezdu náklaďáku ulicí Seifertova a Táboritská až na kruhový objezd.

Stavební firma měla na zbourání obou mostů v Třeboni jen necelých 24 hodin.
V Třeboni bourají dvojici mostů nad železnicí. Na jejich místě vyrostou nové

Podle všeho šofér nákladního auta doplatil na vlastní roztržitost. Nevšiml si včas toho, že se v Třeboni opravují mosty nad železnicí, po kterých vedou sjezd a nájezd z Jiráskovy ulice na hlavní tah vedoucí z Třeboně na Jindřichův Hradec „Devětašedesátiletý řidič jedoucí s nákladem do Maďarska se plně nevěnoval přechodnému dopravnímu značení, které zabezpečuje objízdnou trasu po dobu rekonstrukce," potvrzuje Silvie Zemánková. „Žádáme řidiče všech vozidel o zvýšenou pozornost při průjezdu Třeboní. Platí tu několik dopravních omezení najednou," upozorňuje motoristy.

Rozestlal si před obchodem

Důvod k udiveným pohledům měli Třeboňští i o den později. „Strážníky městské policie přivolala ostraha jednoho z obchodních domů, která uvedla, že před vstupem do prodejny se objevila matrace, polštář a peřina. Místní znalostí hlídka strážníků zjistila, komu provizorní ležení náleží. Sedmačtyřicetiletý muž si za dohledu hlídky ložnici sbalil a uklidil po sobě způsobený nepořádek," popisuje Silvie Zemánková extempore se zvláštním nocležníkem.

Městská policie Třeboň. Ilustrační foto.
Na lince 156: Když člověk přecení své síly s alkoholem a "ustele" si na ulici

To ještě strážníci netušili, že se budou i dál podílet na rozhodnutí, kde nakonec chlapík ulehne. „O dvě hodinky později zjistilo bedlivé oko operačního na jedné z městských kamer stejného muže, jak si ustlal na autobusové zastávce a gestikuluje, že potřebuje pomoc. Strážníkům po příjezdu na místo muž sdělil, že mu je nějak zle a potřebuje lékaře. Z důvodu, že muž jevil známky podnapilosti a sám chtěl zjistit, jak na tom je, byla provedena orientační dechová zkouška s výsledkem vyšším než 1,5 ‰ alkoholu v dechu. Strážníky přivolaný lékař rozhodl o převezení pacienta na urgentní příjem nemocnice v Jindřichově Hradci. O dočasné ležení se postarali zaměstnanci Technických služeb Třeboň," uzavírá případ.

Falešná identita

Představu o tom, kde bude nocovat, měla jistě jinou i slečna, kterou si strážníci vzali do parády o víkendu. „V sobotu krátce po půl čtvrté ráno přijala stálá služba Městské policie Třeboň telefonické oznámení od dvaadvacetiletého muže, který upozornil na podivné chování mládeže sedící v zaparkovaném vozidle v ulici Táboritská. Hlídka na místě zjistila čtyři mladíky a jednu slečnu, všichni uvedli, že byli na návštěvě u kamaráda. Mladíci prokázali strážníkům svoji totožnost, dívka uvedla, že je jí 17 let a doklady ztratila," zmiňuje Silvie Zemánková první ze série lží, kterou se děvče snažilo uniknout nechtěné pozornosti.

Městská policie Třeboň. Ilustrační foto.
Na lince 156: Třeboňští strážníci v roli kovbojů krotili tele na útěku

To se ale dívce vůbec nepovedlo. „Strážníkům několikrát slovně nabídla jiné datum narození, jiné jméno a celkově vykazovala známky nejistoty a nervozity. Při dalším rozhovoru s hlídkou sdělila, že je chovankyní výchovného ústavu pro mládež a nyní je u babičky na víkend. Mezitím operační zjistil, že se pod jménem, které dotyčná uvedla, skrývá jiná dívka, která je v ústavu přítomna, což telefonicky potvrdil vychovatel. Útěkářku hlídka městské policie předvedena na Policii ČR k prokázání totožnosti, kde bylo zjištěno, že je jí teprve 14 let, výchovné zařízení opustila již před týdnem a je celostátně hledanou osobou. O návrat do výchovného ústavu se postarala Policie ČR. Pro příště snad slečna pochopí, že útěk nic neřeší," věří Silvie Zemánková.