Návštěva nebo squatter?

„V pondělí 5. února 2024 operátor Městské policie Třeboň obdržel oznámení od vystrašené a silně rozrušené obyvatelky bytového domu, že již půl hodiny se po domě pohybuje nějaký neznámý muž, který zvoní na zvonky, podle těžkopádné mluvy je zřejmě pod vlivem alkoholu a odmítá odejít pryč. Paní byla po telefonu instruována, ať rozhodně tomuto muži neotevírá byt a poté hlídka vyrazila promptně na udanou adresu," líčí Petr Zámek výjezd strážníků.

Ti na místě zjistili, že muž je skutečně viditelně opilý. „Původně byl na návštěvě u jednoho z nájemníků v domě, avšak tento hlídce sdělil, že návštěvník již před hodnou chvílí od něj z bytu odešel. Strážníci tedy dohlédli na to, aby muž skutečně a definitivně opustil objekt a tím se ve společných prostorách domu konečně rozhostil klid." Jak Petr Zámek dodává, v situaci, kdy se někdo rozhodne usadit se, byť i jen na chvíli, na chodbě bytového domu, se jeho obyvatelé domáhali domovní svobody oprávněně. „Jako polehčující okolnost nelze připustit ani fakt, že se daná osoba přátelí s některým z nájemníků. A pokud tento „squatter“ navíc verbálně či jinak obtěžuje ostatní nájemníky, může jít o přestupek proti veřejnému pořádku," podotýká.

Nájemník nebo zloděj?

„I druhá událost se týká konfliktní interakce obyvatele bytového domu s neznámou osobou. V tomto případě hlídku Městské policie Třeboň přivolal jeden z nájemníků v bytovém domě, který se dostal do slovní rozepře s mužem, jenž cosi kutil v rozvaděči na chodbě domu," přidává Petr Zámek příběh s obdobným začátkem. "Po příjezdu hlídky na místo se ukázalo, že onen muž je v Třeboni na krátkodobém pobytu, je ubytován v jednom z bytů a protože kvůli spálené žárovce vypnul elektrický jistič, pokoušel se tento muž v rozvodné skříni jistič znovu zapnout. Při této činnosti byl vyrušen jedním z nájemníků, který jej považoval za zloděje, obořil se na něj a vznikla hádka," popisuje situaci, do které měli strážníci zasáhnout.

„Hlídka oba aktéry nejprve uklidnila a poté řádně poučila. Škoda, že pánové při setkání na chodbě domu neuplatnili více diplomacie, záležitost by mohla být vyřešena rychlejším a jednodušším způsobem," poznamenal na závěr.