Třeboňská radnice je přesvědčena, že rozhodnutí padlo ve chvíli, kdy šéf ČSSD definitivně oznámil, že se stěhuje do Teplic. „Vím, že organizátoři jednali s Paroubkem. Zřejmě jim pan předseda dokázal sehnat víc peněz. Pořadatelé nás tahali za nos,“ řekl Váňa.

Předseda sociálních demokratů včera pouze vzkázal, že jde o rozhodnutí organizátorů. „Pro Ústecký kraj by to byla užitečná věc,“ reagoval.

Třeboň měla podle starosty Váni pro AniFest, mezinárodní festival animovaných filmů, částku okolo 300 000 korun. Kromě toho přispívaly lázně asi dvěma sty tisíci.

„Byla to stejná podpora jako loni. Navíc měli příslib od jihočeského hejtmana, zhruba 1,5 milionu korun. Zřejmě je to méně, než dostali v Ústeckém kraji,“ uvedl starosta.

AniFest ovšem slova o Paroubkovi odmítá a zpochybňuje i výši podpory. Zásah ČSSD nechtěli organizátoři komentovat. „Pro nás není AniFest politický trh. Pokud jde o peníze, loni nám přišlo na účet 175 000 korun, tvrzení pana starosty je mimo realitu,“ reagoval šéf AniFestu Jakub Hora s tím, že jediným důvodem je to, že smlouva s městem byla nevýhodná.

Radnice se brání, že návrh smlouvy dostala 19. ledna a devět dní na to jim pořadatelé oznámili, že jednání končí. „Už loni v červenci vypověděli smlouvu o spolupráci. Nás svým způsobem mrzí, že AniFest v Třeboni nebude, měl pro nás význam především v oblasti propagace, ale nemá smysl přeceňovat, že teď tady nebude,“ doplnil Váňa.

Jiného názoru je ale řada lidí, kteří založili na sociální síti Facebook skupinu za zachování AniFestu v Třeboni. V úterý večer měla už přes 600 členů. „Třeboň přišla o mezinárodní festival. S vedením AniFestu se vycházelo skvěle a nevěřím, že oni by byli ti, co AniFest v Třeboni nechtěli,“ napsal správce skupiny James Frost.

Před víkendem radnice uváděla jako jeden z důvodů to, že se s firmou AniFest nedohodla na opravě Besedy. Jakub Hora to ale popírá. „Ta věc je teď u právníků a nesouvisí s festivalem,“ prohlásil.

Jedinou dobrou zprávou je, že kousek AniFestu uvidí Jihočeši v Písku: Sladovna 10. listopadu otevře výstavu o Karlu Zemanovi, jehož letos festival připomíná.