Pořadatelé vpodvečer oznámili, že akce v jižních Čechách končí a stěhuje se po osmi letech do severočeských Teplic.

Proč? Vedení města tvrdí, že hlavním důvodem je fakt, že firma AniFest nezvládla připravit opravu sálu Beseda.

„Za čtyři roky se jim nepodařilo připravit záměr rekonstrukce. Město se na základě toho rozhodlo opravit Besedu na své náklady, požádalo o evropské peníze, dostalo je a v současné době Besedu opravuje. Firma AniFest si myslí, že mají nárok na to, abychom jim zaplatili nějaké práce spojené s přípravou té akce, které podle nich řádově činí půl milionu korun, ale my jejich nárok neuznáváme,“ řekl místostarosta Třeboně Zdeněk Mráz.

Organizátoři tvrdí, že se jim s městem nepodařilo dojednat takové smluvní podmínky, které by byly oboustranně výhodné. Důvody nechtěli lidé z AniFestu komentovat.

„Festival je podmíněn smlouvou o spolupráci s hostitelským městem a tu jsme nedokázali s Třeboní podepsat. Byli jsme připraveni až do včerejška tam festival udělat, ale už jsme nemohli čekat na podmínky. Se zástupci města jsme se neshodli,“ uvedl v pátek večer ředitel firmy AniFest Jakub Hora.

AniFest se tak uskuteční od 18. – 23. května v Teplicích, kde už se loni odehrála jeho část. Letos uctí 100. výročí narození legendárního režiséra Karla Zemana. Nabídne přes 400 snímků včetně 3D projekcí.

V jižních Čechách přitom AniFest pořádal i Ozvěny festivalu, což bylo podle Hory velmi příjemné. Jedním z těch míst byla českobudějovická Galerie Pod kamennou žábou.

„Jsem úplně ohromen, ještě minulý týden jsme se radovali, že AniFest zde zakotvil natrvalo. Tahle zpráva je pro mě docela šok a myslím si, že tím jižní Čechy přichází o velice významný festival. To není dobrá zpráva,“ reagoval galerista Jaroslav Kutiš.

Třeboň je s koncem akce smířená. AniFestu podle Mráze pomáhala dost. „Přispívaly lázně i technické služby. Opakovaně jsme byli ujišťováni, že AniFest tady bude, i péefka zvala do Třeboně. Můžeme říci, že Třeboň existovala před AniFestem a bude určitě existovat i po něm, s velmi dobrou kulturní nabídkou,“ prohlásil Mráz.

Přesto je možné, že filmy z města nezmizí. V kuloárech se mluví o tom, že bývalé vedení AniFestu něco chystá. „Byl bych rád, kdyby v Třeboni zůstala animace v jakékoli podobě. Ale teď nemohu říci, jestli něco uspořádáme,“ popsal bývalý šéf AniFestu Petr Slavík.