Děti různého věku tu zkouší samy animovat a seznamují se s nejrůznějšími technologiemi. Ředitel festivalu Tomáš Rychecký se přišel podívat, jak jeho syn zkouší animovat. „Ty největší snímky třeba od Pixaru, Disney vznikají ve 3D,“ vysvětluje, proč je tématem doprovodného programu Anifilmu právě nejmladší animační technika.

Zuzana Bukovinská, pedagožka z UMPRUM, malému Šimonovi radí, jak nakreslit trávu: „Zkus celou plochou voskovky.“ Na travičku potom přijdou hýbající se ovce. Animánie z Plzně, Střední škola aplikované kybernetiky z Hradce Králové, Vyšší odborná škola Václava Holara z Prahy nebo spolek Ultrafun se věnuje malým animátorům až do neděle. „Snažíme se co nejvíc vyhovět,“ usmívá se student kybernetiky Martin Kříž. Za deset minut je hotovo a dítě dostane svou animaci na flešku.V Třeboni potkáte také herce Pavola Seriše a Vladimíra Polívku. Moderovali zahajovací večer a v sobotu předají ceny. Oba mají nabitý program, přesto si chtějí na filmy také čas udělat. „Včera jsem viděl Psí ostrov a rád bych ještě na něco zašel v pátek,“ uvažuje Pavol Seriš. „Já radši divadlo. Něco si ale asi najdu,“ usmívá se Vladimír Polívka. Ředitel Tomáš Rychecký, ačkoliv je v jednom kole, si prý čas na zábavu najde také. „Určitě s rodinou,“ dívá se směrem k synovi.

Oba herci jsou v Třeboni poprvé. „Je to tu moc příjemné,“ říká Pavol Seriš. „Jako takový hezčí Hradec,“ doplňuje ho Vladimír Polívka.

Už potřetí se na Anifilm vypravila Eva Dvořáková. Přivezla s sebou přítele, který je tu poprvé. „Viděli jsme S láskou Vincent a nutně musím na Velký zlý lišák,“ říká nadšeně mladík. Poprvé přijel i Josef Schmidt z umělecké školy v Praze. Oceňuje „ledové“ dekorace po městě. Má celý seznam filmů.