Zrekonstruované prostory multikulturního zařízení v Třeboni budou sloužit pro pořádání plesů a konferencí

Do života nové multikulturní třeboňské centrum přivedla stálice české hudební scény Václav Neckář se skupinou Bacily, kterým předcházelo vystoupení třeboňské kapely Face.

„Předpokládali jsme, že první večer přijde spousta lidí, proto jsme museli omezit návštěvnost na kapacitu Besedy, která je sedm set míst. Na někoho se možná nedostalo, nebo někdo nechtěl čekat frontu. Z bezpečnostních důvodů jsme si však nedovolili pustit víc lidí,“ vysvětlil nový šéf kulturního areálu Beseda a zároveň kina Světozor Jiří Ziegler z Bertiných lázní, které se staly novým provozovatelem.

Odůvodnil tak přítomnost ochranky, která postupně za stejný počet odchozích vpouštěla do budovy nové návštěvníky a byla nekompromisní.
„První večer se povedl, lidé reagovali docela dobře, líbilo se jim tam. My jsme si všimli drobných provozních nedostatků, které postupně odstraníme a provoz vyladíme,“ doplnil v neděli Jiří Ziegler.

Budova sestává z pěti středisek, které zahrnují velký taneční sál, kavárnu, restauraci, rockový klub a vinárnu. Už teď tam mají podle Jiřího Zieglera nasmlouvané konference a plesy. Výhodou je totiž nové propojení s kinem, které rovněž Bertiny lázně provozují, a restaurací v Besedě. „Na kulturním programu ještě stále pracujeme, ale chtěli bychom sem přitáhnout lidi i ze spádové oblasti a širšího okolí, podobně jako je to v kině. Do něj jezdí lidé i z Jindřichova Hradce a Českých Budějovic, někteří i opakovaně,“ upřesnil Jiří Ziegler.

Nová podoba areálu, který zůstal v povědomí lidí ve své zchátralé podobě, se dokonce líbí i některým lidem, kteří se těšili na centrum Labyrint české animace. Jestli je pro město velká škoda, že se nestalo základnou světových animátorů, ukáže až čas.

Beseda: Jak šel čas
Základy sahají až do 16. století. Zpět do majetku města se dostala až za starostování Libuše Kotilové na počátku devadesátých let. Následně byla pronajímána a téměř před deseti lety uzavřena.
Roku 2006 začala jednání o projektu Labyrint české animace. V roce 2008 padlo rozhodnutí zrekonstruovat Besedu pro účely obyvatel města jako multikulturní zařízení. Práce začaly vloni.