VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta po jižní polokouli (41): Yogyakarta

Jindřichův Hradec, Jáva - YOGYAKARTA. Do tohoto sultanátu na ostrově Jáva přijíždíme vlakem. Máme tím pádem dvě prvenství na naší cestě. Prvně jedeme vlakem a prvně navštěvujeme sultanát.

31.10.2018
SDÍLEJ:

Cestovatelé z Hradce navštívili sultanát Yogyakarta.Foto: Archiv autorů

Provincii Yogyakarta (s hlavním městem stejného jména), byl ponechán zvláštní statut - sultanát. Místní sultán je současně guvernérem. Jeho rodina si mohla ponechat tuto výsadu, jako odměnu, za pomoc při získání samostatnosti Indonésie. V letech 1945 - 49 byla Yogyakarta dokonce hlavním městem Indonésie.

Je zde funkční sultánův palác. V jedné z částí, uzavřených pro veřejnost, žije jeho rodina dodnes.

Město má zhruba 640 000 obyvatel. S rozlohou 32,5 kilometru čtverečních to vychází na velmi vysokou hustotu zalidnění. Přes 19 tisíc obyvatel na kilometr. A většina se přepravuje na motorkách a skútrech. Na ulici vám dají, při přecházení, přednost auta. Skútry nikdy. Rychlý start, zvednout ruku a běžet. To je jediná možnost. Začínáme mít, v tomto novém sportovním odvětví, docela dobrou zručnost.

Yogyakarta je, po Bali, druhé nejnavštěvovanější místo v Indonésii. Zásluhu na tom mají hlavně dva “taháky“. PRAMBANAN (hinduistický) a BOROBUDUR (buddhistický). Do obou jdeme.

PRAMBANAN

Jedeme místním autobusem 1A za 7 000 Rp pro oba, což je asi 11 Kč. Vystupujeme na konečné a dále pokračujeme motorikšou. Ne, že bychom nedošli, ale spíše jen tak pro radost naší a hlavně “rikšáka“. Ať něco vydělá.

Prambanan je největším hinduistickým chrámovým komplexem v Indonésii a vlastně i v jihovýchodní Asii. Zapsán do UNESCA.

Byl vybudován asi kolem roku 850 n. l. V 16. století silně poškozen při zemětřesení. Rekonstrukce začala v roce 1918 a dokončena v roce 1953. Ovšem roku 2006 opět silné zemětřesení srovnalo značnou část památky se zemí. Další rozsáhlé restaurování na sebe nedalo dlouho čekat a vlastně trvá dodnes.

Jsou zde tři velké chrámy, zasvěcené hlavním hinduistickým božstvům. Prostřední, nejvyšší, bohu Šivovi - ničiteli, na jižní straně Brahmovi - stvořiteli, na severní Višnuovi - udržovateli. Proti nim stojí menší chrámy, které jsou věnovány jízdním zvířatům bohů. Pro Šivu kráva, pro Brahmu husa a pro Višnua bájný pták Garuda.

Celý chrámový komplex je v podstatě velkou zahradou. Dlážděné cesty lemované lavičkami, restaurace s občerstvením, různé atrakce (střílení z luku, divadlo, jízda na kole po laně). Hezky se na ně dívalo. My využili to občerstvení.

Cestou zpátky na autobus fotíme mešitu. Je to zajímavé, že přímo proti hinduistickému chrámovému komplexu stojí velká mešita. Ale je to dobře, že je zde náboženská tolerance. Ženy si zde mohou svobodně zvolit, zda chtějí nosit šátky, či ne.

Trochu jsem z tohoto “muslimského“ světa měla obavy. Chodit zahalená, v 30 °C vedru, se mi fakt nechtělo. Ale nedošlo k tomu. Chodím v kraťasech a triku bez rukávů a nemám pocit, že bych pohoršovala.

BOROBUDUR

Leží 40 km severně od Yogyakarty. Jedeme autobusem 2 A na nádraží Jombor a tam přestupujeme na autobus do Borobuduru. Tuto trasu lze z Yogyakarty, tam i zpět, absolvovat během jednoho dne. My ale budeme v Borobuduru 2 dny bydlet, takže vezeme i velká zavazadla. Máme času dost. Nemusíme spěchat.

Buddhistické poutní místo, zasvěcené Buddhovi Gautamovi. Pochází asi z 9. st. n. l. Zhruba od 14. století byl opuštěn z důvodu úpadku buddhismu a nástupu islámu na Jávě.
Znovu objeven až roku 1814 tehdejším britským místodržícím na Jávě. Ten byl na chrám upozorněn místními obyvateli.

Borobudur prošel několika rekonstrukcemi. Nejrozsáhlejší, pod záštitou indonéské vlády a UNESCA, proběhla v letech 1975 - 82. V roce 1991 byl zapsán do UNESCA.

Je to nejnavštěvovanější indonéská turistická památka. I my se tam jdeme podívat. Pohled na tuto “atrakci“ je ohromující. Borobudur je vystavěn na přírodním kopci. V nadmořské výšce 265 m. n. m. Základna je čtvercového půdorysu, kde každá ze stran měří 123 metrů. Na reliéfech, kterých je přes 2 700, je vypodobnění života budoucího Buddhy, prince z královského rodu Šákjů, známého pod jménem Siddhártha Gautama.

Kromě výjevů ze vzniku buddhismu se zde nachází spousta soch Buddhy v lotosové pozici. Z původního počtu 504 soch Buddhy jich bylo více než 300 poškozeno a 43 se nedochovalo vůbec. Mnoho ze soch nemá hlavu. Ty byly odcizeny pro muzea, bohužel většinou v Evropě.

V tomto jedinečném objektu můžeme strávit pár hodin, ale i pár dnů. A stejně si neprohlédneme všechno. Tak je to rozlehlé. Devět teras, po kterých chodíme a stoupáme po schodech do vyššího patra. Cestou obdivujeme krásné reliéfy a “čteme“ si v nich. V těch nejvyšších patrech jsou stúpy s průřezy a v každé z nich sedí Buddha. Bohužel, většinou bez hlavy.

Jsme z tohoto místa nadšeni. Sedíme na jedné z teras a pozorujeme okolní kopce. Jsou to, samozřejmě, sopky. Hlavně ať nechtějí “soptit“. Momentálně “soptíme“ pouze my. Nad hlasitým projevem návštěvníků z řad místních obyvatel. Je jich tady dost. Platí, na rozdíl od cizinců, zanedbatelné vstupné.

Z návštěvy Borobuduru a Prambananu si odvážíme krásné zážitky. V muslimském světě jedinečné.

Další den se vracíme do Yogyakarty, odkud pokračujeme vlakem do Bandungu. To je na trati do Jakarty, která bude naší poslední zastávkou v Indonésii.

Milena Andrle

Autor: Redakce

31.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 33 000 Kč Ostatní lékaři specialisté lékař/ka na UNK oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: U Nemocnice 380/III, Jindřichův Hradec, Antonínská 85/II, Dačice;, VŠ vzdělání obor všeobecné lékařství; specializovaná způsobilost předností; praxe v oboru vítána; denně operativa; pohotovostní služby dle rozpisu; pracovní poměr na dobu neurčitou, pracovní doba 7:00-15:30 hod.; možnost dalšího odborného růstu; získání specializované způsobilosti bez smluvního závazku; 5 týdnů dovolené; příspěvek na penzijní připojištění; stravování zajištěno; jsme držiteli akreditace pro další vzdělávání;. Pracoviště: Nemocnice jindřichův hradec, a.s., U Nemocnice, č.p. 380, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Bohumil Markalous, +420 384 376 143,384 376 147. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘP skup. B; , Náplň práce: práce a manipulace se zvířaty, jednoduché opravy, práce na dojírně, práce při ošetřování a hygieně mléka, práce s křovinořezem, Nabízíme: podnikové stravování, dovolená navíc. Pracoviště: Ciz - agro, a.s., 378 81 Slavonice. Informace: Marie Dohnalová, +420 384 493 107. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva dělník v pilařské výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Náplň práce: dvousměnný provoz, práce na pásové pile - odebírání materiálu (řeziva) od pásové pily, navalování kulatiny na manipulační vozík, práce s motorovou pilou výhodou., Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení., Nástup 1.1.2019 - 2 zaměstnanci a 1.3.2019 - 1 zaměstnanec, Životopis zasílejte e-mailem na adresu jana.docekalova@kasalovapila.cz nebo poštou., NUTNO SI PŘEDEM DOMLUVIT TELEFONICKY SCHŮZKU.. Pracoviště: Kasalova pila, s.r.o., Jarošovská, č.p. 600, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Jana Dočekalová, +420 725 527 504. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 18 000 Kč Zubní lékaři zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou; praxe není nutná;, KONTAKTOVAT TELEFONICKY (7:00 - 15:00). Pracoviště: Mudr. soňa matoušková - 001, Studenská, č.p. 286, 378 53 Strmilov. Informace: Soňa Matoušková, +420 384 392 048.

Ilustrační foto.

Střední odborná škola a Střední odborné učiliště otevírají dveře

Stavba dálnice. Ilustrační foto.

O stavbu dálnice D4 se utkají čtyři konsorcia

Příběhy starých domů a osudy jejich obyvatel

Písek ‑ Město má poměrně velké množství zachovalých měšťanských domů a dalších zajímavých staveb. Jejich historii se už několik let věnuje novinářka Zlata Měchurová.

Češi jsou národem chatařů. Chalupu vlastní pětina lidí

Malebná roubenka s kůlovým plotem a košatými muškáty v oknech. Ideálně na kraji lesa plného hub či u rybníka. To je stále sen drtivé většiny současných Čechů. Dokládají to i poslední data společnosti RE/MAX Europe: chatu nebo chalupu k odpočinku podle nich vlastní dokonce pětina Čechů. To je pátý nejvyšší počet v Evropě. 

Tři stromořadí bojují o titul Alej roku

Táborsko - Od 6. listopadu je možné hlasovat v celostátní anketě Alej roku 2018. Nominována byla tři stromořadí z našeho okresu.

OBRAZEM: František d'Este odjel do Sarajeva z Chlumu

Chlum u Třeboně – Připomínku konce první světové války uspořádali o víkendu v Chlumu u Třeboně.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT