Přestože Třeboň a město Diamantina v brazilském státě Minas Gerais dělí tisíce kilometrů, mají cosi společného. Je to Juscelino Kubitschek de Oliveira, který byl brazilským prezidentem. Jméno Kubitschek nezní česky jen náhodou, Kubíčková byla totiž jeho maminka. Jak již v minulosti vysvětlila tisková mluvčí Třeboně Jitka Bednářová, prezidentův pradědeček odešel z Třeboňska, konkrétně z Domanína do Brazílie. Na české předky Juscelino Kubitschek de Oliveira nezapomínal a hrdě se k původu hlásil. Studoval medicínu, ale vyměnil ji za politiku. Byl starostou Belo Horizonte, guvernérem státu Minas Gerais a v letech 1956 - 61 prezidentem. Brazilské město Diamantina je dnes jedním z měst, které s Třeboní spolupracují. V roce 2013 do lázeňského města dokonce přijela návštěva, která kromě jiného pátrala právě po předcích svého někdejšího prezidenta.


V Domě Štěpánka Netolického mohou v úterý zájemci vyslechnout přednášku právě o pátrání po českém předkovi bývalého brazilského prezidenta Juscelina Kubitscheka de Oliveiry, jehož pradědeček měl podle dostupných zpráv odejít okolo roku 1830 z jižních Čech a vydat se přes Atlantský oceán do nově vzniklého Brazilského císařství.

Jazzovat se v jezuitské koleji bude letos už podevatenácté.
Špičky jazzu míří na Jindřichohradecko


Na besedě, kterou povede od 18 hodin Tomáš Hunčovský ze státního okresního archivu v Českých Budějovicích se mimo jiné dozvíte, kde se zakladatel brazilské dynastie Kubíčků narodil, kdy a odkud opustil břehy Evropy, co ho vedlo k tomu, že se vydal za moře vstříc exotickému dobrodružství či jak se změnil jeho život od okamžiku, kdy loď, na níž se nacházel, dorazila k brazilskému pobřeží.