Prostory zámku, romantické nádvoří a zábava pod širým nebem na náměstí ve spojení s vážnou hudbou a teplými letními večery. Jedinečnou atmosféru do města přinese festival Třeboňská nocturna.

Čtrnáctý ročník festivalu se blíží. Ve městě či v zámecké zahradě vystoupí čeští i zahraniční hudebníci špičkové úrovně. Přípravy na hudební událost července vrcholí. Pokud jde o peníze, ředitel festivalu Miloš Končický vysvětluje: „Vždycky válčíme, ale samozřejmě to i letos nějakým způsobem dáme dohromady.“

Festival začíná 10. července, kdy vystoupí mladí studenti v Divadle Josefa Kajetána Tyla jako předzvěst. Slavnostně ale bude zahájen o den později. V Konírně na zámku zde zahraje houslista Jan Mráček.

VÝZNAMNÁ JMÉNA

Až do 15. července čeká na milovníky vážné hudby šest koncertů a zvučná jména jako například Dasha, Jan Smigmator, Big Band Felixe Slováčka nebo Jaroslav Tůma. Festival vyvrcholí poslední den v sobotu, kdy bude jako každý rok vzdána pocta Emě Destinnové, a to koncertem Jihočeské filharmonie a sopránistky Eleny Moşuc.

Výběr z programu
10. 7. – 19.30 h Pódium mladých Divadlo J. K. Tyla
11. 7. – 19.30 h Slavnostní zahájení, Jan Mráček (housle)
Konírna zámku Třeboň
12. 7. – 19.30 h Roman Janál (baryton), Hana Müllerová-Jouzová (harfa) Malé nádvoří zámku
15. 7. – 19.30 h Pocta Emě Destinnové –
Elena Moşuc (soprán), Jihočeská filharmonie, Jan Chalupecký (dirigent) nádvoří Městského úřadu Třeboň

Právě zpěvačka je největší hvězdou letošního ročníku. Ve Veronské aréně toho času zpívá hlavní roli v jedné z oper. „Jsme moc rádi, že si našla čas a přijede,“ říká Miloš Končický.

Festival navazuje na tradicí oblíbených zimních koncertů. Ředitel festivalu vysvětluje: „Původně jsme dělali zimní abonentní koncerty, ty už máme přes dvacet let.“

Sám ředitel festivalu se těší na koncert na Malém nádvoří 12. července. „Je tam úžasná akustika. Jsme zvědaví, co s ní udělá hlas Romana Janála a harfy. Bude to takový pokus.“ Na Malém nádvoří se bude hrát vůbec poprvé. Pokud nevyjde počasí, koncert bude přesunut do divadla.

Oproti loňsku navíc přibude hraní v kostele sv. Jiljí. Večery bude provázet známá moderátorka a pěvkyně Martina Kociánová.

„Když jsme do toho šli, tak jsme si řekli, že bychom chtěli, aby to bylo na té nejvyšší možné úrovni,“ dodává ředitel festivalu Miloš Končický.