Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dědicové Rožmberků, pánů z Hradce a Slavatů

Jindřichohradecko /AKTUALIZOVÁNO/ – Pro mnohé to bude překvapení, ale mezi současnou hlavou rodu hrabětem Karlem Evženem Černínem (*1956) a zakladatelem rodových větví Rožmberků Vítkem mladším z Blankenbergu stojí 19 členů rodu Rožmberků, dva z domu hradeckého, pět hrabat Slavatů a 10 členů hrabat Černínů.

17.8.2010 1
SDÍLEJ:

Evžen Alfons Černín s manželkou Josefínou na zámku v Chudenicích roku 1944 – smutná atmosféra snímku nenaznačuje, že oslavovali 25. výročí sňatku.Foto: archiv autora

Jeho dědeček Evžen Alfons Černín byl 30. majitelem jindřichohradeckého zámku v pořadí. Zámek nebyl nikdy prodán, vždy se dědil.

Významné postavení Černínů, jako dědiců odkazu Slavatů a pánů z Hradce roku 1706 potvrdil císař Karel VI., když udělil hraběti Františku Josefovi privilegium nazývat se „vladařem domu hradeckého a chudenického“. Podobný titul měli jen Rožmberkové, páni z Hradce, Slavatové, Lobkovicové, Albrecht z Valdštejna a Lichtenštejnové.

Z dalších členů rodu připomeňme hraběte Jana Rudolfa (1756 – 1845), který byl hudebním virtuózem a jeho učitelem byl např. i Wolfgang Amadeus Mozart. Jeho vnuka hraběte Jaromíra (1818 – 1908) připomíná ostrůvek v rybníku Vajgar u Jindřichova Hradce, který nechal v letech 1858 – 1860 vybudovat k 40. narozeninám své manželky Karolíny.

To se již ale blížil zánik jindřichohradecké větve Černínů, protože Jaromírovi synové Evžen (1851 – 1925) a František (1857 – 1932) zemřeli bezdětní. Oba bratři se proto před tím dohodli, že rodinný majetek přejde na jejich vzdáleného synovce Evžena Alfonse z vrchlabské větve rodu. Strýc František ho pak roku 1927 adoptoval.

Hrabě Evžen Alfons (1892 – 1955) se v říjnu 1919 oženil na zámku Hluboká s Josefínou, princeznou ze Schwarzenbergu (1895 – 1965), sestrou posledního hlubockého knížete JUDr. Adolfa Schwarzenberga. Evžen Alfons zlepšil hospodaření velkostatků (např. Jindřichův Hradec, Chudenice, Krásný Dvůr, Petrohrad) a splatil zděděné dluhy a současně udržel národnostní smír na smíšeném česko – německém území .
Během návštěvy mise lorda Runcimana v létě roku 1938 ho přijal na žádost vlády na zámku v Petrohradu, aby ho seznámil s postojem československé šlechty k německým požadavkům. Nacisté zde ale zorganizovali velkou demonstraci, kterou pak po válce přisuzovali mnozí Černínovi.

Za 2. světové války zůstal Evžen Alfons Černín s rodinou na zámku v Petrohradu – tedy na území Říše. Tím se de facto stal jejím občanem, ačkoliv o toto občanství nepožádal. Snažil se naopak zmenšit okleštění Jindřichova Hradce Říší, pomáhal lidem postiženým perzekucí a válečným zajatcům a umožnil na svém zámku v Jindřichově Hradci ukrýt zbraně. Jako podporovatel „fanatických Čechů“ se proto stal terčem udání ze strany Němců.

Zámek v Krásném Dvoře mu byl zabaven a dán do užívání říšskému ministrovi zahraničí Ribbetropovi. Nejstarší syn Karel Evžen musel narukovat do německé armády a padl již roku 1940 ve Francii. Členové vinořsko – dymokurské větve rodu byli za války vězněni a perzekuováni.
V květnu 1945 byl hrabě na zámku Petrohrad zatčen a půl roku vyslýchán v Praze na Ruzyni. Za jeho propuštění se zasazovalo mnoho lidí, a protože mu kolaborace nebyla prokázána, byl koncem roku propuštěn na svobodu. Jeho rodina mezitím musela odjet do Německa a setkal se s ní znovu v Rakousku, kde jeho potomci žijí dodnes.

Po roce 1990 požádal jeho syn Rudolf a vnuk Karel Evžen o restituci majetku. Hrabě Karel Evžen byl dosud úspěšný jen částečně, když získal pozemky po své babičce Josefíně u Velichova a Třeboně a mimosoudní dohodou zámek Lázeň u Chudenic.

Pavel Juřík

Výsledky posledního kola soutěže:
Ve třetím a posledním kole čtenářské soutěže Jindřichohradeckého deníku o knihy Dominií Pavla Juříka se včera mezi jedenácti čtenáři, kteří správně telefonicky odpověděli na otázky, štěstí při losování usmálo na Jiřího Štěpánka z Halámek. Gratulujeme! Knihy jsou k vyzvednutí v redakci.
SOUTĚŽNÍ OTÁZKY:
1. Ve kterém století žil zakladatel rodu pánů z Hradce Jindřich I.?
2. Jak se jmenovala nejvýznamnější osobnost rodu pánů z Hradce v období husitských válek?
3. Ve kterém století byla zahájena přestavba gotického hradu v Jindřichově Hradci na renesanční zámek?
4. Jak se jmenoval poslední mužský potomek rodu Slavatů?
5. Kdo dal v polovině 18. století vystavět lovecký zámeček na Jemčině?
6. Co znamená „W“ v jindřichohradeckém městském znaku?
SPRÁVNÉ ODPOVĚDI:
1. Ve 13. století (1205 - 1237).
2. Menhart z Hradce.
3. V 16. století (ve 20. letech).
4. Jan Karel Jáchym.
5. Prokop Vojtěch Černín.
6. Jedná se o monogram krále Vladislava Jagellonského.

17.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení