Příjemně naladěnému publiku v zámecké Konírně pak nabídlo Kocianovo kvarteto mimo jiné slavného Pstruha Franze Schuberta.

Brilantní skladbou dal festival najevo, že se také letos mohou ctitelé hudby na co těšit. Mezi návštěvníky ani tentokrát nechyběl čestný předseda Akademie věd České republiky Rudolf Zahradník, který dosud nevynechal snad jediný koncert nocturen. Prozradil, že si festivalu cenní nejen pro jeho špičkovou úroveň, ale i kvůli tomu, že je spojen s malým městem.

Komorní hru včera vystřídal velký orchestr, konkrétně Hudba Hradní stráže. Byly to poklady české a světové hudby v kombinaci s průzračným zvukem žesťů, které rozezvučely první nádvoří zámku.

Posluchači si tak mohli vychutnat mistrovskou hru vynikajícího orchestru, doprovázejícího už šedesát let všechny vrcholné ceremonie Pražského hradu.

Dnes Třeboňská nocturna pokračují už tradičním chrámovým koncertem. Kostel svatého Jiljí bude patřit známému varhaníkovi Jaroslavu Tůmovi a neméně skvělému houslistovi Bohuslavu Matouškovi. Velkou část programu budou tvořit díla W.A. Mozarta.

Zajímavé nepochybně bude střídání kostelních varhan a varhanního pozitivu. Důvodem je skutečnost, že některé skladby repertoáru nejsou na třeboňských varhanách hratelné.

„Třeboňské varhany jsou velkým tématem a my jako organizátoři prestižního festivalu se budeme snažit spolu s dalšími partnery pomoci je opravit. Není to ovšem záležitost jednoho roku, když si odmyslíme peníze, tak i proto, že všichni kvalitní varhanáři mají zakázky na několik let dopředu,“ prozradil ředitel festivalu Miloš Končický.

Třeboňská nocturna vyvrcholí tento víkend. Po pátečním vystoupení Spirituál kvintetu zakončí festival mezzosopranistka Dagmar Pecková s Komorní fihlarmonií Pardubice, a to přímo na prostranství Masarykova náměstí, pod červencovou noční oblohou.

(mš)