VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Den památek na Českobudějovicku

Českobudějovicko - Mezinárodní den památek a historických sídel nabídne i letos zájemcům pestrou podívanou.

18.4.2009
SDÍLEJ:

Bezmála 20 000 exponátů, z nichž je zhruba deset procent na prohlídkových trasách, má ve svých depozitářích Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Zámek Hluboká například zpřístupní sklepení s původními teplovzdušnými kotli, v Českých Budějovicích se zase otevře veřejnosti nově zrekonstruovaný měšťanský dům na náměstí. Mnohé památky budou přístupné zdarma.

„Pravidelně s vnoučaty někam vyrážíme. Buď jen po městě, nebo i někam dál na výlet,“ řekla k sobotnímu svátku památek Jaroslava Malířová z Českých Budějovic. „Jednak se dá ušetřit na vstupném a jednak se člověk dostane i tam, kam jindy není přístup,“ doplnila čtyřnásobná babička.

Historie oblíbeného Mezinárodního dne památek se začala psát v roce 1982. Tehdy UNESCO za den památek vyhlásilo 18. duben na návrh Mezinárodní rady pro památky a sídla. Na jihu Čech se tradičně zapojují do akce soukromé subjekty, památkáři, ale třeba i krajské město.

V Českých Budějovicích bude na sobotu připraveno několik novinek. „Mezi ně patří večerní prohlídka kostela Růžencové Panny Marie v Žižkově ulici, prohlídka nově opraveného domu na náměstí Přemysla Otakara II. nebo prohlídky historického centra města s průvodcem,“ uvedl k programu primátor Juraj Thoma. Veřejnost si bude moci prohlédnout například i kulturní památku – budovu Obchodní akademie v Husově třídě 1. Zpřístupněný nově opravený dům na náměstí Přemysla Otakara II. číslo 7 je v soukromém vlastnictví. Zajímavostí je, že při jeho kompletní rekonstrukci byly odhaleny a zrestaurovány malby na stěnách, hodnotný záklopový strop a kachlová kamna.

„Památkáři o domě píší, že je jedním z nejlépe zachovaných pozdně gotických domů ve městě. Obchodní akademie je podle odborníků architektonicky hodnotný objekt patřící k nejvýznamnějším stavbám na jihu Čech, odrážející přechod od historismu k secesi,“ doplnila náměstkyně primátora Ivana Popelová.

Program akce bude k dispozici v turistickém informačním centru v budově radnice, dále v jednotlivých památkách a na webových stránkách města. V radničním dvoře se vystřídají při vystoupeních Veliký ZUŠ BAND, seskupení ŽESTĚ DVĚSTĚ nebo Swingový orchestr Václava Hlaváče.

#nahled|https://g.denik.cz/5/e2/den_pamatek_infog_cb_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/5/e2/den_pamatek_infog_cb.jpg|den památek#

Květinový trh

Na oslavy dne památek myslí i Národní památkový ústav (NPÚ).

Vstup na prohlídkovou trasu zdarma nabídnou v sobotu a v neděli občanům Nových Hradů na zdejším hradě, který patří pod správu NPÚ. „V zámku Hluboká bude zdarma zpřístupněna za příznivého počasí zámecká věž,“ uvedla Hana Svobodová za jihočeské památkáře a dodala, že pro turisty se otevře zdarma i sklepení s původními teplovzdušnými kotli, které zajišťovaly vytápění zámku.

Bohatý program nabídne třeba i zámek v Třeboni. Kromě výstavy květin, nazvané Amarylis v zrcadle staletí, se v sobotu uskuteční květinový trh a připraven je i „Japonský den“ s ukázkami umění samurajů nebo japonského odívání. V neděli se například v třeboňském zámku uskuteční přehlídka svatebních šatů.

Autor: Edwin Otta

18.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vojenská policie přijela udělat radost do Domova Matky Vojtěchy v Prachaticích.
18

Ježíškova vnoučata plnila přání, oslovila i vojáky

V Hradci se setkali výsadkoví veteráni a jejich příznivci.
27

OBRAZEM: V Hradci se setkali výsadkoví veteráni

V Dačicích rozdělili milion na sociální služby

Dačice – Také v příštích letech bude město Dačice přispívat některým poskytovatelům sociálních služeb.

OBRAZEM: Stříbřečtí se naladili na Vánoce divadlem

Stříbřec - Divadelní vystoupení ve Stříbřeci se odehrálo pod širým nebem.

Uprostřed týdne vás na Vánoce naladí koledy nebo vánoční tvoření

Jindřichohradecko - Ve středu se určitě nemusíte nudit doma, ale můžete si vybrat některý z našich tipů, kam se vydat za zábavou.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT