Když ve středu po 13. hodině přišla Karla Hanáčková na výstavu Rok růže, netušila, že si z ní odnese několik dárků. Stala se totiž jubilejní 400 000. návštěvnicí této expozice, kterou lze do zítřka navštívit v bechyňském městském muzeu. Díky tomu získala jednak sportovní tašku s drobnými dárky a jednak víkendový pobyt v jednom z jihočeských hotelů.

Do muzea ji přivedla zvědavost, jak vypadá výstava o Rožmbercích, a chtěla si doplnit znalosti. „Něco jsem se dozvěděla. Rožmberský rod je zajímavý. Když si člověk čte různé knihy o té době, byli opravdu intrikáni, tahali za nitky, měli dlouhé prsty. Takové šedé eminence,” přemítala již s taškou v ruce 47letá žena, jež sály muzea procházela sama, protože manžel byl v práci.

Dějiny ji zajímají odmalička, nejvíc ji baví středověk. Využívá každou příležitost, kdy se svému koníčku může věnovat. „Když někam jedeme, prolézám zámky. A protože jsem z jižních Čech, tak vím, že rožmberský rod tady měl velké panství,” říká rodačka z Plzně, která ale již léta žije v Bechyni a pracuje v logistice.

Putovní expozici Rok růže připravil Jihočeský kraj. Prohlédli si ji zatím lidé v Praze, Třeboni, Českých Budějovicích a nyní v Bechyni. Příští rok se bude stěhovat po ose Freistadt, Borovany, Zlatá Koruna a Haslach.

Jde o jednu z mnoha akcí Rožmberského roku. Karlu Hanáčkovou přilákal tento projekt do Českého Krumlova. „Chtěli jsme se podívat i do Třeboně, ale tam jsme přijeli pozdě,” dodala jubilejní návštěvnice.