Má název Filmové století Bohumila Hrabala, začala v pátek. Na velkoformátových fotografiích přibližuje výstava scény z devíti filmů, natočených podle knih Bohumila Hrabala. Jde o snímky Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek, Postřižiny, Andělské oči, Skřivánci na niti či Obsluhoval jsem anglického krále. 
K autorům fotografií patří například Jiří Stach, Jiří Kučera a Martin Špelda. „Každý film je zastoupen čtyřmi až šesti fotografiemi. Doplnili jsme je deseti filmovými plakáty. Bude to atraktivní výstava,“ řekl ředitel muzea Miloslav Paulík.

Bohumil Hrabal je osobností, která pomohla jindřichohradecké muzeum fotografie zviditelnit. Expozice Ostře sledovaný Hrabal, složená ze 
150 fotografií věnovaných spisovateli i filmům natočeným podle jeho povídek, měla premiéru v červnu 2007, nápad Miloslava Paulíka připomenout deset let od úmrtí spisovatele tehdy jako kurátorka naplnila Hana Hamplová, která Bohumila Hrabala léta fotografovala.

Filmové století Bohumila Hrabala, výstava v jindřichohradeckém Muzeu fotografie a MOM, nabízí záběry z filmů Postřižiny či Slavnosti sněženek (na snímku).„Přemýšlel jsem, že bylo desáté výročí úmrtí, a bál jsem se, že si na něj v České republice nikdo nevzpomene. Původně jsem chtěl malinkou výstavu kolem 30 fotografií,“ říká Miloslav Paulík.

Jenže: nejdřív potkal známého, milovníka Bohumila Hrabala, který měl stejný nápad. A náhody pokračovaly: 
v muzeu potkal dva Angličany, kteří znali fotografa, jenž Hrabala fotil v Londýně.

„Chodil k nám také sochař Hugo Demartini, přicházel vždy s paní Hamplovou… Bylo jasné, že výstavu musím udělat, jinak to nejde… Vznikla 
a začala být velmi populární. Byli jsme s ní dvakrát v Paříži, v Budapešti, v Krakowě, zájem měli i v Madridu. Naše muzeum proslavila,“ řekl Miloslav Paulík. Hradečtí se později rovněž podíleli na projektu Via Hrabal.

Letošní expozice Filmové století Bohumila Hrabala potrvá do prosince. Přinese několik doprovodných programů včetně podzimní besedy 
s režisérem Jiřím Menzelem.