Hlavně na tuzemské kapely spoléhá Folková růže, která loni přilákala asi 1200 lidí. Na nádvoří zámku v Jindřichově Hradci zazpívají Vlasta Redl, Robert Křesťan, Ivan Hlas, Žalman nebo skupina Hop Trop. Zahraničí zastupují tanečníci ze Zimbabwe IYASA a trio Cairdeas z kanadského Ontaria, hrající irskou hudbu. V sestavě mají harfu, housle, cello, loketní dudy, bodhrán, flétny i kytaru.

„Oslovili mě manželé Trtílkovi z kapely Black Uganda Choir, kteří je pozvali do České republiky. Jsem na ně zvědavý, podle ukázky to bude docela dobré,“ uvedl organizátor Miloslav Vokáč.

Program začíná každý den dopoledne na náměstí, odpoledne pokračuje na nádvoří muzea a v kapli , večer vrcholí na nádvoří zámku a pro labužníky přidává půlnoční recitály zvané Nočníčky. Velký prostor dostávají mladé kapely. Letos například jihočeské trio Epy de Mye, Marien Víti Troníčka, Šantré se zpěvačkou Inkou Tognerorovu nebo letošní vítěz Zahrady, trio Jananas s hravými texty.

Ve středu od 18 hodin program předznamená na nádvoří Langerova domu Večer bez škatulek, kde zahrají hlavně místní muzikanti.

„Například náš bývalý kytarista Petr Pokovba se čtrnáctietou studentkou gymnázia, která skvěle zpívá, dále funky folkové duo, akordeonistka Petra Vlčková, operní pěvkyně Martina Kučerová, vokální soubor X–tet a Pepík Nejedlý,“ vyjmenoval Vokáč.

Folkovou růži doplňují doprovodné akce jako výstava kreslených vtipů Michala Hrdého. Afričtí tanečníci zase zvou v pátek od 12 hodin na workshop. „Ozdobou jsou muzikantské jam sessiony v hospůdkách či výlety do okolí. Tábořit mohou návštěvníci na břehu Nežárky,“ doplnil dramaturg Michal Konečný.

PROGRAM:

Program Folkové růže 2009