Žijeme naplno! Takový je slogan, který se skví na pestré přední straně informačního Kalendáře akcí 2012. Jak tento přehled stěžejních hradeckých akcí v kostce, který slaví úspěchy mezi turisty i na veletrzích cestovního ruchu, vznikal, popisuje Marcela Kozlová z informačního střediska.

„Nápad na setkání zástupců kulturních sdružení vznikl již po loňském veletrhu Regiontour (začátek roku 2011, pozn. red.), kdy poptávka po kalendáři akcí – který jsme tou dobou neměli – byla obrovská. Věděli jsme proto, že materiál tohoto typu na rok 2012 musí vzniknout,“ vypráví Kozlová.

Práce na kalendáři trvaly téměř půl roku. Náročné bylo především oslovit nejen stěžejní organizace, ale i ty drobnější. „Oslovili jsme zhruba třicítku subjektů. Ráda bych jim tímto poděkovala, jak se celé věci zhostily a s jakým nadšením k ní přistupovaly,“ říká Marcela Kozlová. Podle ní se podařilo zmapovat činnost jednotlivých organizací z Hradce a okolí. Na webových stránkách infocentra se díky tomu mohl objevit odkaz „pořadatelé akcí“, kde jsou odkazy na webové stránky jednotlivých subjektů a další potřebné informace.

Jedním z účelů tvorby kalendáře byla i myšlenka na spolupráci a provázanost jednotlivých organizací a také na to, aby si co do termínů svých akcí vycházely vstříc. Téměř se tak povedlo eliminovat pořádání různých akcí v jeden den a také nutnost dělit se o návštěvníky, a to především v exponovaných a turisticky vytížených termínech od května do září.

„Nikdy se této věci samozřejmě nevyhneme úplně. Nyní ale vzniká situace, že pokud ani jeden z pořadatelů akcí ve stejný den nebude ochotný ustoupit, bude alespoň vědět, že jeho akce ten den není jediná,“ vysvětluje Kozlová jeden z problémů, které kulturu ve městě u Vajgaru zatěžovaly již delší dobu.

Kompletní kalendář hradeckých akcí je k nalezení na webových stránkách města www.jh.cz. Kromě městských akcí a událostí těch nejrůznějších spolků je v něm přimíchán i přehledný program hradeckého kina Střelnice a například divadla, koncerty a další. „Potřebná informace se dá najít během několika minut,“ říká Marcela Kozlová.

Kalendář byl vysoko hodnocený například na veletrhu cestovního ruchu Regiontour. „Líbil se nejen obsah, ale i grafika, zpracování, vůbec celková myšlenka,“ potvrzuje vedoucí infocentra Zuzana Bedrnová. Podobný úspěch sklidil kalendář podle Bedrnové i na veletrhu turismu v Bratislavě.

Letošní ročník TOP týdne, který v předchozím roce sklidil velký úspěch, se ponese ve znamení vody. Odehraje se ve dnech 28. července až 5. srpna.

Na co se těšit?
28. července
- Oslavy 140. výročí hradeckých dobrovolných hasičů (celodenní program v centru města).
- Překonání pokusu o rekord.
29. července
- Promenádní koncert.
30. července
- Hastrmaní princeznička a jiné pohádky (atrium Langrova domu)
1. srpna
- Vodníci na plátně (kulturní dům Střelnice, kinosál)
3. srpna
- Vodnický karneval aneb Hastrmani, to jsou páni (aquapark)
4. srpna
- Vodnický výlet úzkokolejkou
5. srpna
- Porcinkule