Na více než čtyřiceti klasických černobílých rámovaných snímcích autor vstupuje do všedního života domorodců Nepálu, Tibetu a Kambodži jak ve městech, tak v horských vesničkách.

Odhaluje skutečnou krásu hor a tvrdý život místních obyvatel. Cestuje zde většinou sám nebo s partnerkou, za podpory jednoho či více nosičů.

„Vystavené fotografie jsou průřezem z mých cest za posledních zhruba deset let. Nejoblíbenější zemí je pro mě Nepál, kde se cítím neskutečně svobodně a jako doma. Bojím se, ale jak se zde vyvine politická situace, protože byla zrušena monarchie a v parlamentu sedí Maoisté,“ řekl Jaroslav Havlík.

Dodává, že tím, že se na svých cestách pohybuje v oblastech mimo turistický ruch dostává se na místa, kde si lidé zachovávají svoji původní identitu, vstřícnost a pohostinnost, což je silně cítit z jeho snímků.
Další výpravu má cestovatel naplánovanou na konec září, kdy sám odlétá na měsíc do Nepálu. Jeho cesta povede do západního tábora pod osmitisícovou horou Makalu ve východním Nepálu a vracet se bude přes Luklu.

Expozice bude otevřena do začátku října.

Na vernisáži výstavy, z hojnou účastí přátel autora a milovníků klasické fotografie, pronesl úvodní slovo Martin Vaněk, který zdůraznil právě autentičnost a syrovou opravdovost fotografií.
Foto: Zdeněk Píša