„Bible vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích. Za třicetileté války se stala válečnou kořistí a Švédové ji odvezli své panovnici královně Kristýně. Švédsko od té doby opustila pouze třikrát,“ informoval spisovatel, scénárista a režisér Arnošt Vašíček.
Codex gigas je druhý název, který se pro tuto knihu používá, a to vzhledem k jejím velkým rozměrům.
„Bible je vysoká 92 centimetrů a široká půl metru. Nyní má již pouze 312 pergamenových listů,“ sdělil Vašíček.

Bible obsahuje i tuto kresbu ďábla. Zdroj: KPU Chrudim

 

Stránky zmizely

Původně měla Ďáblova bible o osm stránek více. Ty ale někdo vyřízl. Arnošt Vašíček napsal knihu Tajemství Ďáblovy bible, která se zabývá mnohými záhadami, jimiž je tato kniha opředena.
„Po Novém roce se začne s natáčením hraného filmu, který bude pojednávat právě o jedné ze záhadně zmizelých stránek. Kniha má ještě řadu otazníků, které se prozatím nepodařilo vědecky vysvětlit. Doposud není ani přesně znám její autor,“ uvedl Vašíček.
Podle toho, co se traduje, dostal za trest jeden zlobivý mnich úkol přepsat za jednu noc tuto knihu. Ten požádal o pomoc čerta a na oplátku jej za to musel v bibli zobrazit. V rozích vazby knihy jsou vždy dvojice grifů. A grif byl také považován za pomocníka ďábla stejně jako hadi, kteří jsou v knize také zobrazeni.
„Já osobně jsem toho názoru, že je v bibli mnoho náznaků ryze magického charakteru. Jsou tam i různá kouzla. Například je tam zaklínadlo ztracených předmětů, se kterým jsem se setkal na Bali. Věřím, že tato kniha skrývá ještě velká tajemství,“ řekl na přednášce Vašíček.