Prodělečné pořady se provozovatelé kulturních středisek snaží částečně kompenzovat pronájmy prostor

„Kultura se dotovat musí. Je známo, že si sama na sebe nevydělá. Na větší akce dostáváme dotace od města. Kapacita našeho sálu je 400 míst ale při určování ceny vstupenky musíme mít na zřeteli i finanční možnosti lidí žijících v regionu,“ informoval ředitel Městského kulturního střediska v Dačicích Oldřich Svoboda.
Zdejší kulturní středisko má ve vlastní režii výčep a pronajímá také na různé společenské akce světelný park a zvukovou techniku. Tím si provozovatel částečně kompenzuje ztráty vzniklé při pořádání jiných a méně ziskových akcí.
Kulturní dům Střelnice v J. Hradci nebyl postavený k obchodním účelům. Vždy se zde odehrávaly společenské a kulturní akce a podle jeho vedoucího Radima Staňka by tomu tak mělo být i nadále.

Kultura a výdělek

„Po kultuře nemůžeme chtít, aby nám pouze vydělávala. Dopředu se ani nedá stoprocentně říci o nějakém pořadu, že bude ziskový, nebo ztrátový. Nikdy nevíte, jestli vám do kina přijde deset nebo sto diváků. Některá divadelní představení si na sebe vydělají. Jsou tu ale i komornější záležitosti, které se bez dotací neobejdou,“ řekl vedoucí Střelnice Radim Staněk.
Kulturní dům je organizační složkou města Jindřichův Hradec, a to jej také finančně podporuje.
Ani v Třeboni se kultura bez finanční pomoci neobejde.
„Bez dotací by to nešlo. V našem kulturním centru pořádáme diskotéky, plesy, přednášky a další společenské akce. Nikdy se nedá odhadnout, kolik lidí přijde. Jednotlivé sály můžeme sice časově vytápět, ale většina akcí by se stejně bez finanční pomoci nedala uskutečnit,“ řekl provozní vedoucí Městského kulturního centra Roháč Jan Záruba.