Včera začal 6. ročník mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest. Ten divákům letos nabídne 800 filmů z téměř 50 zemí, z toho bude 242 snímků soutěžních, a to až do 9. května.
Festival sice začal v 19 hodin v Divadle J. K. Tyla slavnostním zahájen, ale už od 9 hodin se promítaly na několika místech dětské filmy. Například v budově staré radnice se uskutečnila první Školička animace. O tyto akce je obrovský zájem, organizátoři už museli přidat další promítání právě na včerejší dopoledne, protože kapacita sálů nestačí poptávce škol a veřejnosti.
„O účast na festivalu se letos ucházelo 1344 snímků. Tradičně nejvíce obeslaná byla kategorie krátkometrážní tvorby, kam se přihlásilo 467 snímků,“ informovala tisková mluvčí AniFestu Magdalena Šebestová.
Letos má publikum možnost zhlédnout také oblíbené filmy scénáristy Břetislava Pojara či retrospektivu slavného belgického režiséra Raoula Servaise.
Divákům se letos představila i nová „žabomyší“ znělka, jejíž autorkou je Michaela Pavlátová. „Zajímavostí je, že všechny zaznamenané zvuky zvířat vytvořili lidé pouze pomocí pusy nebo rukou, nejde tedy o práci počítače,“ vysvětlila Šebestová.
Zahájení festivalu předcházela také konference nazvaná Drogy a televize, jejímž cílem bylo upozornit na to, že televize nezobrazuje věrně drogovou problematiku, kdy verbální informace jsou sice v pořádku, ale často jsou k nim použity zavádějící ilustrační záběry. Na toto téma v Třeboni diskutovalo přes 50 odborníků.