K blatským krojům patří národní písně, tance a zvyky již téměř 90 let.

Krojová družina v Jarošově nad Nežárkou byla založena před druhou světovou válkou Annou Skálovou a Josefem Miklem. Sklízela úspěchy nejen krásnými blatskými kroji, ale i sborovými písněmi, scénami a tanci.
Sehrála ve spolupráci s rozhlasem důležitou úlohu a dosáhla u českých posluchačů velké obliby – její vystupování bylo posilou národního sebevědomí právě na Jindřichohradecku, kde nacistická okupace dusila náš národní život. Krojová družina měla mnoho zájezdů a vystoupení, z nichž za nejvýznačnější byly čtyři v Praze.
Poslední bylo v roce 1948 na všeslovanské zemědělské výstavě, kde byly krojové skupiny z celé republiky a Krojová družina z Jarošova byla vybrána jako nejlepší k účasti na závěr konference ministrů zemědělství.
Vystupovala také na různých místech Čech, na dožínkách, také v Lucerně v Praze, kde měla obrovský ohlas. Vystupovala i s programem na hoře Říp. Největší odměnou pro zakladatele krojové družiny bylo, když se o Jarošovu mluvilo a psalo a ten byl vzorem vlastenecké a pokrokové vesnice jak po stránce kulturní, hospodářské, společenské i upravenosti jednotlivých budov.
Po událostech v roce 1948 zanikla činnost krojové družiny a tím i zájem mladých o pořizování krojů. Oba zakladatelé družiny doufali, že po stabilizaci poměrů se činnost krojové družiny obnoví, ale nerozumným jednáním určitých lidí v naší obci to bylo znemožňováno. V malé míře začala činnost krojové družiny po roce 1965. Byli jsme na oslavě 700 let Českých Budějovic, v roce 1966 účinkovali v muzeu v J. Hradci, v roce 1967 na výstavě starožitností J. Mikla v Počátkách, kde jsme zpívali s dudákem a houslisty.
V roce 1967 zemřela zakladatelka Anna Skálová a v roce 1968 zemřel zakladatel Josef Mikl. Oběma šla na pohřeb i krojová družina. Zde bylo vidět velký počet blatských krojů.

Družina dnes

Blatské kroje z Jarošova nad Nežárkou patří mezi ty nejzdobnější. Na čas byly uloženy doma. Po delší době se ukázalo několik krojů například při vítání vlaku k výročí železnice nebo v průvodu při svěcení praporu pro Jarošov nad Nežárkou v roce 2003. Impulsem pro další setkání bylo uskutečnění prvního odpoledne pro seniory 9. října 2004. Vytvořila se skupina, která se snaží navázat na tradice družiny z první republiky „Krojové družiny z Jarošova nad Nežárkou“. Lidé přivedli svá vnoučata, kroje oblékli potomci těch, kdo v nich vystupovali dříve, zapojilo se i několik členů z družiny bývalé a přicházejí i ti, kdo si jen tak rádi zazpívají. Následovala vystoupení, v kterých připomínáme starším časy, které měli tak rádi, a mladším ukazujeme historii, o které mnohdy nemají ani potuchy.
Naši družinu tvoří na 30 krojovaných, a to všech generací. Stává se, že babičky přivedou svá vnoučata. Doprovázejí nás dva dudáci a houslista.
„Krojová družina z Jarošova nad Nežárkou“ je součástí „Společenství příznivců obce Jarošova“. Zde je zaevidována a svou činností splňuje jednu z myšlenek – šíření kultury.
Vystoupení oživujeme tancem, vše v krásných historických krojích, z nichž některé mohou být více než 90 let staré. Spolupracujeme s obecním úřadem, místní knihovnou, po domluvě zajíždíme do okolí Jindřichova Hradce.
Víme, že nejsme profesionálové, ale těší nás příjemný pocit ze společného zpívání a tancování. Tím šíříme krásné tradice a navazujeme na to, co můžeme číst a vědět o Krojové družině z Jarošova nad Nežárkou.
Od roku 2006 se naše činnost více rozvíjí, scházíme se pravidelně na zkouškách a rozšiřujeme repertoár. Poděkování patří všem, kteří si nacházejí čas, protože skupina sdružuje i členy mimo obec Jarošov nad Nežárkou.


(autorka je dcerou zakladatele Josefa Mikla)