Večerní scéna na nádvoří zámku zpravidla patří těm známějším a ostřílenějším kapelám. Dopoledne před zámkem a odpoledne na nádvoří muzea koncertují prozatím méně známé, ale o nic méně talentované kapely.
Za mírného deště se před zámkem jako první se představila Pražská kapela Kámen Úrazu. Je to typická trampská skupina mladých odhodlaných muzikantů. Vzhledem k poměrně časné hodině začal Kámen Úrazu téměř bez diváků. Skupinu to ale nerozhodilo a spustila ze všech sil. S prvními tóny se začali scházet i diváci a nakonec si dobrá třicítka posluchačů podupávala spolu s kapleou do rytmu. Ta tentokrát zahrála v poněkud neobvyklé sestavě. Chyběla basa a foukací harmonika, a tak k sestavě Michal Aron, Tomáš Kody Zeman, Daniela Sedláčková a Blanka Matoušková přibyla ještě narychlo domluvená improvizace na trubku kamaráda Pepy.

Skvělá atmosféra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mezi posluchači byl i Marek Štulír ze skupiny Jarret, která se divákům předvedla ve čtvrtek večer. ,,Jindřichův Hradec je krásné město, které žije kulturou, a i když není třeba moc diváků, atmosféra je skvělá,“ řekl Štulír. ,, Musím říct, že se nám hrálo opravdu krásně. Jsme moc rádi, že nás sem pořadatelé zvou a doufám, že město bude dál pomáhat tomuto festivalu a že se sem vrátíme ještě na spoustu dalších ročníků,“ dodává hudebník. Česky zpívané country vystřídala keltská Tua Borta, hudební skupina, která hraje něco mezi world music a jazzem. Vychází ze severské a balkánské lidové tradice a je často založená na improvizaci. Barevně sladění Klára Čížková, Michaela Vývarová, Olga Kuthanová, Pavel Hlaváček a Vlastimil Konopiský předvedli rytmickou hudbu, která rozhýbala kde koho. Dopolední produkci zakončil Přelet M.S. Blovice tvořen čtyřmi mladými ženami Romanou Žežulkovou, Janou Ježkovou, Romanou Tomáškovou a Bobinou Horváthovou. Přeletky jsou neobvyklé tím, že jejich zpěv doprovází jen jedna kytara a nezpívají vlastní tvorbu, ale převzaté čtyřhlasně, jak samy říkají, ,,zhuntované“ písničky. Čtyřhlas se očividně líbil, protože diváci si vytleskali tři písničky jako přídavek.
Folková růže se těšila vysoké návštěvnosti. Diváci přijížděli z celé republiky a s různým cílem. Své důvody, proč navštívit festival, popisuje jeden z posluchačů Tomáš David: ,,Na Folkové růži jsem poprvé, protože jsem dost zdaleka. Jezdím na více hudebních festivalů, a tak jsem se letos rozhodl i pro Jindřichův Hradec, protože je tady co dělat jak ve dne, tak večer. Chtěl jsem hudbu spojit i se zámkem a historií Jindřichova Hradce.“

(autorka je studentkou a spolupracuje s redakcí)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Snímky: Deník/ Josef Böhm