Město podepsalo smlouvu se společností, která zde vybuduje centrum animovaného filmu. Opravy zaplatí firma, investice se jí odečte z nájmu.

„Smyslem celé akce je objekt zrekonstruovat, protože je už dlouho zavřený a chátrá. Dříve tu byl nájemce, ale s výstavbou Roháče se Beseda dostala na druhou kolej,“ vysvětlil starosta Třeboně Jan Váňa.
Smlouva, kterou musí ještě podepsat druhá strana, je pro město závazkem na dobu 25 let a počítá se v ní s výpůjčkou a poté s pronájmem. Bezplatná výpůjčka bude trvat do té doby, než se zahájí nákladná rekonstrukce. Potom se bude výše nájemného odečítat z peněz vložených do oprav budovy. V praxi to znamená, že společnost AniFest nebude městu platit nic, ale bude financovat rekonstrukci. „Podle informací pana Jaromíra Hníka ze zmíněné společnosti už požádali na ministerstvu o grant na zpracování projektu,“ řekl Váňa.
Celková výše investice potřebné na vznik centra a rekonstrukci Besedy se odhaduje na 120 milionů korun, zhruba polovinu této částky vyčerpá oprava objektu. AniFest bude vnik Labyrintu animace financovat z dotací od ministerstva kultury, Jihočeského kraje a Evropské unie a i vlastních zdrojů.
Společnost počítá s tím, že v třeboňském centru vybuduje animační studia, laboratoře, přednáškové a promítací sály či archiv. Plánuje se i vznik školy a týmu filmových tvůrců.