Výtvarník Robert Piesen zemřel v Izraeli před třiceti lety

Ve čtvrtek se konala ve výstavní síni „13“ Muzea Jindřichohradecka vernisáž výstavy a zájemci si ji mohou prohlédnout do 28. října.

„S otcem žil Piesen v Brně. Zde také později navštěvoval Školu uměleckých řemesel a poté pokračoval na grafické speciálce,“ informoval kurátor výstavy Martin Vaněk.

Kvůli válečným událostem byl nucen školu roku 1941 opustit a jako židovský míšenec prvního stupně musel svou identitu skrývat. V rámci pracovního nasazení se dostal do Berlína. Válka se zapsala hluboce do jeho nitra. Zároveň trpěl závažnou srdeční chorobou. Byl samotářský a nedůvěřivý ke svému okolí.

„Robert Piesen se ale do Jindřichova Hradce, který považoval za nejkrásnější město ve střední Evropě, často vracel. O tom svědčí i pohlednice, kterou odtud odeslal v březnu 1961,“ dodal Vaněk.

Piesen se nikdy nesmířil ani s nástupem komunistického režimu a roku 1965 spolu s Pavlou Mautnerovou emigrovali do Izraele. Nějaký čas také žili ve Vídni, ale v sedmdesátých letech se vrátili zpět do Izraele, kde Piesen v roce 1977 umírá.

„Muzeum Jindřichohradecka představí autorovu tvorbu souborem 35 výtvarných děl. Jedná se o vůbec první výstavu Roberta Piesena v jeho rodném městě,“ dodal na závěr kurátor výstavy Martin Vaněk.