Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magická viola Petra Přibyla spojí letos klasiku s jazzem a rockem

Jindřichův Hradec / První ze čtyř koncertů letošního ročníku festivalu se stejně jako v minulých letech uskuteční při svíčkách a začne ve 21.30 hodin. Druhý koncert se uskuteční v zámeckém rondelu v úterý 14. srpna a poslední dva koncerty, jejichž termíny jsou 21. a 28. srpna, budou umístěny do prostor kostela svatého Jana Křtitele na nábřeží rybníku Vajgar.

31.7.2007
SDÍLEJ:

Petr PřibylFoto: archiv Deníku

Tradičně v jindřichohradecké kapli svaté Maří Magdaleny odstartuje v úterý 7. srpna letošní hudební festival Magická viola Petra Přibyla.

Jindřichohradecký rodák Petr Přibyl, který je hlavním protagonistou festivalu, v rozhovoru prozradil, na co všechno se mohou posluchači těšit.

V letošním roce se uskuteční v pořadí již třetí ročník Magické Violy. Co to pro vás osobně znamená?

Petr Přibyl: Když jsme před třemi roky začínali, měl jsem především radost, že můžu hrát v rodném městě ve známých a příjemných sálech, které mají nádhernou akustiku. Letos se ten pocit radosti znásobil ještě o skutečnost, že se z Magické violy stala tradice a že se lidé shánějí po vstupenkách na koncerty ještě před tím, než jsou vyvěšeny plakáty. Mimo to si také plním své sny, protože si zahraju skladby, které si přeji zahrát již delší dobu, ale na něž jindy není čas. Vybírám si skladby, které chci a z nichž některé jsou pro violu upraveny, protože pro ni nebyly původně napsány. Například vloni jsem hrál populární Sonátu A dur od Césara Francka, která je původně napsaná pro housle a klavír v úpravě pro violu a klavír.

Mnohým laikům se může zdát, že viola „jsou jen přerostlé housle“ a zřejmě nepochopí, proč je potřeba dělat nějaké úpravy.


Viola je opravdu svými rozměry větší, ale rozdíl je především ve zvuku. Na viole chybí nejvyšší houslová struna E a naopak je přidána spodní struna C. Její zvuk je proto hlubší, říká se sonorní až sametový. Viola potřebuje sály s dobrou akustikou. Z toho se odvozuje i název festivalu Magická viola, protože ten zvuk je méně častý a svým způsobem i magický. Velmi dobře se hodí například k meditaci.

Návštěvníci předchozích ročníků festivalu určitě očekávají, co dalšího překvapujícího mohou na letošních koncertech slyšet.


Vždycky se snažím vybírat zajímavé skladby a ty potom kombinovat se zajímavými interprety, což se nám myslím v prvních dvou ročnících podařilo. Letos opět začneme nočním koncertem nazvaným Meditace s violou při svíčkách. Po loňském koncertu, kdy jsem hrál s klavírem se vracíme k tomu, že viola bude hrát opět sama. Na programu bude barokní hudba, která je jako dělaná pro meditaci. Po předloňském souborném provedení Telemannových Fantazií pro violu sólo letos posluchači uslyší první tři ze šesti Suit pro violu sólo Johanna Sebastiana Bacha. Opět jsou to skladby v úpravě, protože byly původně napsané pro violoncello.

Čím bude zajímavý druhý koncert?

Kromě toho, že se uskuteční v prostorách zámeckého rondelu, bude druhý koncert zajímavý také svým obsazením, protože hrát bude kytara a viola. Navíc se bude jednat o „namíchaný koktejl“ skladeb od staré hudby přes španělské rytmy až po rock. Společně se mnou bude hrát vynikající kytarista, profesor pražské konzervatoře Jaroslav Novák.

Poslední dva koncerty se uskuteční v kostele svatého Jana Křtitele…

Stejně jako v předchozích ročnících i letos se koncerty stupňují jak obsazením, tak i repertoárem. Takže na třetím koncertu nás bude hrát celkem pět. Společně se mnou vystoupí špičkové české smyčcové kvarteto Apollon. Zazní Kvintet Es dur se dvěma violami od Antonína Dvořáka, který byl napsán při pobytu v Americe. Ve třetí větě zazní dokonce téma, které mělo být původní americkou hymnou, kterou si Američané objednali u Dvořáka, ale které nakonec vložil do této skladby. Dále zahrajeme jazzové standardy a dojde i na hardrock. Přestože u nás je něco podobného stále dost neobvyklé, v zahraničí jsou podobné kombinace slyšet velmi často a jsou velmi populární.

Letošní ročník je co do počtu koncertů zatím největší. Jaké bude jeho finále?

Festival zakončí Koncert pro violu, který zahraji společně s velkým třicetičlenným orchestrem Virtuosi Pragenses a mladým dirigentem Národního divadla v Praze Robertem Jindrou. Je to nádherná skladba jednoho z největších soudobých skladatelů Zdeňka Lukáše, který přislíbil účast na závěrečném koncertu festivalu, ale bohužel v první polovině letošního července zemřel. Dále zazní Symfonie č. 7 Ludwiga van Beethovena a Mozartovo Divertimento D dur, které skladatel napsal v 17 letech.

Obyvatelé Jindřichova Hradce vás znají také jako rockera. Má tohle vliv také na výběr skladeb?

Určitě, protože osobně dělím hudbu na tu, která mi sedí a která ne. Na rozdíl od některých kolegů si nemyslím, že by pop a rock znamenal nějaký hudební úpadek. Daří se mi také vybírat interprety, kteří zastávají podobný názor a nebojí se zahrát i něco jiného než klasiku.

31.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V 8. kole okresního přeboru dokázal nováček z Buku zvítězit v Českých Velenicích 1:0.
22

Kam o víkendu v okrese na fotbal

Ilustrační snímek.

Biatlonisté ze Starého Města přivezli ze šampionátu pět titulů

Jak se volí v Hradci? Volby v číslech

Jindřichův Hradec - Letošní parlamentní volby v číslech přiblížil tajemník městského úřadu Karel Přibyl.

Koncert, kino nebo beseda. Kam se v pátek vydat?

Jindřichohradecko - Konec pracovního týdne nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat za zábavou.

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Boletice - Sto třicet policistů z pořádkové jednotky, včetně psovodů, strávili čtvrteční noc v boletických lesích. Trénovali pátrání po ztracených houbařích.

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení