VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jindřichohradecký Textík 2013 jde do finále

Jindřichův Hradec – 15. leden představoval uzávěrku pro doručení všech příspěvků do Textíku 2013. Všichni lidé, kteří tento projekt organizují, s napětím očekávali, jak to letos dopadne.

23.2.2013
SDÍLEJ:

ALENA JEŽKOVÁ předala cenu Textík 2012 vítězi kategorie próza patnáctiletému Janu Olivovi za jeho fantastický příběh.Foto: Josef Böhm

Osloví vyhlášená témata malé i velké literáty a výtvarníky? Přijde dostatečně velký počet kvalitních soutěžních příspěvků? Bude z čeho vybírat?

„Nyní je tomu právě naopak. Teď jsou to soutěžící, kdo  s napětím očekává výsledky, a poroty se činí," uvedla za realizační tým Textíku Lenka Michalcová. Porotci literární části pečlivě pročítají všech 149 děl, která pro zajímavost obnáší celých 167 stránek textu. „Porotci výtvarné části Textíku to měli o něco jednodušší. Strávili spolu jedno mrazivé únorové odpoledne, zavřeni v teple kreslírny hradeckého gymnázia," pokračovala Lenka Michalcová s tím, že vybírali ze 114 prací výtvarné části 40 nejzdařilejších. Tato vybraná čtyřicítka bude tvořit obrazovou část výsledného sborníku. Pro zúčastněné výtvarníky je to ovšem premiéra. „Sluší se připomenout práci těch dvanácti obětavých lidí, kteří se na úkor svého volna uvolili převzít zodpovědnou a náročnou úlohu porotců," zmínila.

Zdá se, že zejména rozšířením Textíku z literární také o výtvarnou část, se k radosti organizátorů do soutěže zapojily již všechny jindřichohradecké základní školy. Podíl místních škol na celkovém počtu příspěvků literární části činí 40 procent.

„Zajímavé je srovnání letošního a minulého ročníku, co se literární části a řeči čísel týče," předeslala Lenka Michalcová. Podle jejích informací Textík 2013 inspiroval o 13 procent více autorů než loni. „Poměr poezie a prózy je velmi vyrovnaný –  47 procent  ku 53," dodala. Stejně jako minulý rok je nejobsazenější kategorií poezie od 15 let (51 děl) následovaná prózou do 14 let (48 děl). „Příspěvky opět chodily z celé republiky, ale i ze Slovenska a Německa," informovala dál Michalcová.

Zadání další literární soutěže Jihočeská žabka vyhlašované Jihočeským klubem Obce spisovatelů splňuje 34 došlých prací. „Tento klub převzal nad Textíkem záštitu a dle původního ujednání bylo zmíněných 34 autorských počinů do Jihočeské žabky přeposláno," vysvětlila Michalcová s tím, že minulý rok to bylo 22 děl. Na desetinku stejný je letos také  věkový průměr účastníků, a to necelých 25 let.

„Nejmladší účastnicí je sedmiletá holčička, nejstaršímu autorovi je plných 83 let. Nejvíce autorů je přitom ve věku 14 let," vypočítala další zajímavosti členka realizačního týmu. Také letos převažují mezi účastníky ženy, ve třetím ročníku  jich je 73 procent, přičemž loni jich bylo o procento méně.

Novinkou tohoto ročníku je výtvarná část. „Napoprvé je 114 došlých soutěžních příspěvků nečekaným úspěchem," kvituje zájem Michalcová. Průměrný věk účastníka výtvarné části je 11 let a věkové rozpětí sahá od pěti do sedmdesáti let. „Naprostou většinu tvoří práce zaslané z jindřichohradeckých škol," informovala a dodala, že nejvíce, a to 58 ilustrací, přišlo z místní Základní umělecké školy Vítězslava Nováka.

„Do závěrečného literárního večera, který se bude konat 4. dubna od 17 hodin v Kapli svaté Maří Magdaleny v Jindřichově Hradci, zbývá více než měsíc velmi usilovné práce na výrobě výsledného sborníku – krásně barevné šité knihy, která vzejde z toho nejlepšího, co letošní, již třetí ročník Textíku, přinesl," předeslala Lenka Michalcová. Knihu s vybranými pracemi uspořádá a také vytiskne jindřichohradecké nakladatelství Epika Jana Medka, který je také autorem projektu Textík.

Autor: Redakce

23.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

V kulturním domě Koruna v Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení.
4

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Fotbalový turnaj pomohl hospicové péči

Třeboň - Fotbalový turnaj Evocati cup poprvé pomáhal v Třeboni.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení