„Jako každý jiný člověk jsem začala zpívat už jako malá holčička,“ říká o sobě Chovítová. Již v osmi letech začala chodit do hudební školy Yamaha.

„Výuka v ní mi ale nestačila, tak jsem toho po čase nechala a opravdovou výuku jsem začala před třemi roky na Základní umělecké škole v Jindřichově Hradci u paní učitelky Maryškové,“ popisuje.

Třetím rokem také zpívá v gymnazijním sboru Zanoty, který má v současné době okolo třiceti členů. „Sbor na gymnáziu byl už asi rok předtím, než jsem tam začala chodit, ale v té době měl asi pouze devět členů i se sbormistryní Květou Pilnou,“ uvedla Tereza.

Díky účinkování ve sboru Zanoty si také několikrát zazpívala duet s Jaroslavem Koubou, dalším studentem gymnázia. „S Jardou bylo vystupování vždy skvělé. Je totiž velice silná osobnost, proto zkoušení bylo zábavné a celková vystoupení myslím povedená,“ hodnotí Chovítová.

Pokud by se měla rozhodnout, co je lepší, zda sólový zpěv nebo sborový, nemá jasného favorita, každý pro ni má své kouzlo. Mimo jiné Chovítová také působí v rockové kapele Rockkids, kde hraje na klávesy a zpívá vokály.

„V Rockkids jsem od samého začátku kapely, vlastně to asi bylo tam, kde jsem s hudbou začala. Nástup jsme odstartovali v roce 2005, ale od té doby se hodně změnilo. Měli jsme asi roční pauzu, a znovu jsme začali hrát až na jaře 2007,“ vzpomíná. Kapela se nyní věnuje především vlastní tvorbě. Tereza se již podvakrát účastnila pěvecké soutěže. Jednou to byl Zlatý mikrofon, který probíhal na jaře roku 2008, podruhé Jihočeský vrabčák. Zlatý mikrofon byl pro Terezu velice úspěšný, v první kategorii zvítězila, a tudíž tak získala první cenu – mikrofon Senheiser.

„Jihočeský vrabčák byla soutěž trošku jiného typu, ale i tak jsem se dostala do finále, což je podle mě úspěch,“ říká Chovítová. Do takové soutěže, jako byla například Super Star by se asi nepřihlásila.

„Myslím, že v takové soutěži není zase tak moc důležité, jak kdo zpívá, ale to, jestli má extra vzhled a dokáže na pódiu předvést nějakou show. Přesně tohle se mi ale nelíbí. K čemu někomu je, že umí udělat show, ale neumí zpívat?,“ zamýšlí se Tereza. Mezi její nejoblíbenější hudbu patří rock.

„Poslouchám hlavně Ozzyho Osborna, Vladivojnu, Serje Tankiana a hodně dalších. Občas se zamotám i do jiných stylů – jazz (Norah Jones) nebo punk (Wohnout, Visací zámek). Nemám nějak vyhrazený hudební vkus,“ říká Tereza.

Poslouchá tedy většinou směs jazzu, funky, punku ale hlavně rocku a heavy metalu. V budoucnosti se chce i nadále věnovat zpěvu a má v plánu zkusit přijímací zkoušky na konzervatoř.

Lucie Schmiedová