VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozdíl vidí kapela Zaživa v technické vybavenosti

Lásenice – Zaživa, to je kapela, jejíž prvopočátek sahá až do prosince 1998, kdy Karla Bočka, zpěváka, oslovil bubeník a společně s ním bývalý basák kapely, jestli by si s nimi nechtěl občas zahrát.

19.8.2010
SDÍLEJ:

Hudební skupina Zaživa. Její počátky sahají až do roku 1998.Foto: archiv kapely

Hlavním zaměřením kapely je rocková muzika ať už vlastní písničky nebo převzaté věci od kapel AC/DC, Accept, Judas Priest, ale na zábavách se nebrání zahrát i jiné hudební styly jako například punk.

První oficiální zkouška tedy proběhla v lednu 1999, v bývalé ubytovně ZD Lásenice. „Na samém začátku jsme byli tři – já Pavel Bursík za bicími a Franta Pfauser na postu basové kytary. Někdy v březnu 1999 se k nám přidal, jako zpěvák Dušan Prager, v červnu 1999 Petr Chromý na klávesy. O prázdninách téhož roku u nás na krátký čas působil ještě druhý kytarista, ale po drobných neshodách, jsme se s ním, asi po měsíci rozloučili,“ popisuje Boček.

V červnu 2000 se ke kapele Zaživa přidal kytarista Radek Hajna. O rok později pak skončil Petr Chromý z důvodu změny zaměstnání, ale i přesto je s kapelou neustále v kontaktu, stará se o webové stránky a vypomáhá jako zvukař. „V červenci 2003 ukončil aktivní členství v kapele zpěvák Dušan Prager. V prosinci 2005 nás opustil zakládající člen Franta Pfauser, když svojí basu rozbil o podlahu vyderské hospody, a na jeho místo přišel Jirka Slunéčko. Takže od ledna 2006 se kapela ustálila ve čtyřčlenném složení,“ pokračuje zpěvák.

Na prvních zkouškách kapela zkoušela převážně převzaté věci, aby se sehráli. Poté postupně začaly vznikat jejich vlastní skladby. Jejich první oficiální vystoupení se konalo v květnu 1999 ve Vydří, jako předkapela skupiny Weggett bend. V té době jejich repertoár obsahoval přibližně 15 skladeb, z poloviny převzatých.

Kapela vidí rozdíly mezi současností jejich hudby oproti té v začátcích hlavně v technické vybavenosti. „Zatímco když jsme začínali, hráli jsme většinou na nástroje a aparatury zakoupené v bazaru a pochybné kvality. Nyní jsme všichni poměrně slušně vybaveni kvalitními nástroji. Co se týče hudby, tak na začátku jsem většinu hudby vymýšlel já na texty Franty Pfausera nebo jsem donesl skladbu celou. V současnosti je to spíše kolektivní práce celé kapely, kdy většinou Radek donese nějaký nápad a společně to na zkoušce všichni doladíme,“ informuje frontman kapely.

Jejich hlavním textařem je ale stále jejich bývalý basák Franta Pfauser, i když na posledním demosnímku se o texty podělili všichni společně. Inspirací je jim nejvíce jejich všední život.

Zaživa nejvíce koncertují ve Vydří, kde hrají pravidelně na Velikonoce a před Vánocemi. „Další pravidelnou akcí bude v lednu již 3. ročník Motoplesu v Kolencích. Dále jezdíme do Studené, Příbrazi a Lásenice. Dříve býval naši pravidelnou zastávkou Hatín a také se často jezdilo do Popelína a Brlohu. Na akcích bývá většinou zastoupena generace našich vrstevníků, ale v poslední době přibývá hodně mladých lidí. Takže věkový průměr návštěvníků je od 15 do 45 let,“ sdělil Boček.

Muzika vyžaduje také pravidelné zkoušky, proto se kapela snaží scházet a zkoušet jednou týdně. „V době prázdnin a dovolených je to ale složitější a jsme rádi, že se potkáme jednou za 14 dní. Vlastními silami jsme si vydali a natočili ve zkušebně pět demosnímků v letech 1999, 2000, 2003, 2004 a 2008. O opravdu profesionálně natočené studiové desce jsme zatím neuvažovali,“ informuje zpěvák Karel.

Nejbližší kontakt má kapela a v současné době nejvíce komunikuje se skupinou 4EVER. „Často nám hostují a zhruba před třemi lety začínali jako úplně neznámá a nová kapela. Občas si zveme na hostování i jiné kapely např. Restat, Runway. V letech 2000 a 2001 jsme odehráli několik velmi podařených akcí společně s kapelami Atlantic a C-band (nyní No Surrender), a v úplných počátcích kapely jsme hráli často jako předkapela Weggett bendu,“ vzpomíná Boček, které své hraní bere hlavně jako koníčka.

Lucie Schmiedová

19.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie Kryzanová se narodila 21. září Vendule Zdychyncové a Lubomíru Kryzanovi ze Slavonic. Měřila 50 centimetrů a vážila 3500 gramů.
5

Právě jsme se narodili: Pětice nových miminek

Členové klubu Okinawa Karate Do Slovan J. Hradec. Zleva: Jiří Snížek, Karolína Šlechtová, Jana Stropková, Anna Rypalová a trenérka Eliška Hriadělová.

Karatistka Karolína Šlechtová vyhrála Ninja Cup

Hokejový obránce Zbyněk Michálek bude hrát ve Spartě, láká ho olympiáda

Jindřichův Hradec, Praha – Zvučnou posilu do své defenzivy získali hokejisté pražské Sparty. Jejich řady rozšíří 34letý obránce Zbyněk Michálek, který je odchovancem jindřichohradeckého hokeje.

Lidé zapomínají peníze v bankomatech

Jindřichův Hradec - Zhruba každé dva měsíce si někdo v Hradci vybere peníze, ale už si je neodnese.

Ve Staré Hlíně se lidé napojují na kanalizaci

Stará Hlína - Čistírna odpadních vod a splašková kanalizace ve Staré Hlíně byly předány k předčasnému užívání.

Sobota láká za zvířátky nebo na pouštění draků

Jindřichohradecko - V sobotu rozhodně nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat za zábavou. Výběr tipů je velký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení