VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel Jordán sepsal osudy tří mužů, kterým učaroval Orient

Tábor - Pochopit geopolitické, kulturní a náboženské „zákruty“ Blízkého východu a východního Středomoří je pro běžného Evropana nadmíru krkolomný úkol.

1.7.2018
SDÍLEJ:

Jedná se o pátou autorovu knihu.Foto: Deník / Luboš Dvořák

Ambicióznímu čtenáři můžev orientaci pomoci publikace táborského spisovatele Karla Jordána Dobrodružství jménem Orient s podtitulem Karel May, Alois Musil, T. E. Lawrence – Snílci, vědci, bojovníci. A co mají saský romanopisec (1842–1912), moravský kněz, objevitel a kartograf (1868–1944) a britský archeolog, špion a válečník (1888–1935) společného? Všichni žili na přelomu 19. a 20 století, v krátkém údobí, které dějiny pojmenovaly jako belle époque (krásné časy). Tam se rodila ornamentální secese, pěstovaly se ve velké míře biblistika i spiritistické seance a rostla touha po poznání cizích krajů.

Všechny tři muže ohromily světlo i stíny Orientu, zasvětily mu valné části svých životů. May o něm psal dobrodružné romány, Musil zde bádal a zaplňoval bílá místy mapami „z hřbetu velblouda“ a Lawrence válčil na straně arabských kmenů proti Osmanské říši, Němcům i Rakušanům. Stal se i předobrazem hlavní postavy sedmioscarového filmu Lawrence z Arábie.  

Autor soudí, že jeho tři aktéři měli řadu společných vlastností – především respekt k arabskému prostoru, který si na rozdíl od mocností nechtěli podmanit.

Karel Jordán (občanským jménem Deniš) je zkušený autor populárně vědeckých studií o Divokém Západu. V předchozích knihách se věnoval hrdinům Karla Maye a filmovým westernům. Tentokráte se rozkročil nad územím, které představuje rozbušku světových dějin.

Jordán pořizoval rešerše a sbíral materiály čtyři roky, přečetl řadu knih v češtině, němčině a angličtině a poté publikaci během jednoho roku napsal. Jak sám říká, využil delší pooperační rehabilitace. „Nejsem historik, považuji se za poučeného badatele. Kniha je určena čtenářům, kteří se i v padesáti, šedesáti letech dokáží nadchnout pro klukovsky dobrodružnou věc. Je to pokus o orientaci v orientalismu,“ míní autor.

KAREL MAY

Nejprve se zaměřil na Karla Maye, k němuž mělz předchozí tvorby nejblíže. Snaží se z rodáka z německé části Krušných hor smýt nálepku kriminálního živlu (hříchy mládí a důsledky neurotické povahy). Představuje ho jako vzdělaného učitele, který přešel na dráhu spisovatele. Do literárního světa přivedl zálesáka Old Shatterhanda (v „arabských“ titulech Kara ben Nemsí) a náčelníka Vinnetoua. „Za svůj život se May nakonec dostal do nejvyšší společnosti a byl součástí významných kulturních kruhů,“ sdělil Karel Jordán. Zejména na konci bytí May platil za výrazného pacifistu, který hledal „klid a mír“. Zajímavé u Maye je, že o Orientu nejprve psal a teprve posléze tam strávil 15 měsíců. Díky svému vypravěčskému umu napsal 18 cestopisných románů, 60 vyprávění, 8 románů pro mládež, 9 kolportážních románů, 25 vesnických příběhů a humoresek.

ALOIS MUSIL

Přes Maye se Karel Jordán dostává k „zapomenutému“ orientalistovi světového významu Aloisi Musilovi. „Karel May byl předlohou pro Aloise Musila. Tento hanácký synek byl čtenářem jeho knih. Vystudoval teologii v Olomouci, krátce působil jako kněz, později žil a pracoval ve Vídni, byl důvěrníkem císařského páru Karla a Zity,“ osvětluje Karel Jordán osobnost, která se vydala na studium biblistiky na univerzitách v Jeruzalému a libanonském Bejrútu.
Odtud byl krok k bádání v arabské poušti. V roce 1898 Musil objevil pouštní zámek Qusejr Amra z 8. století, v němž nalezl islámem zakazované figurální malby. Jelikož mu domorodé kmeny zabavily veškerou dokumentaci, nemohl v Evropě objev dokázat. Na místo se však za dva roky vrátil a byl uznán jako objevitel raně muslimské památky, která figuruje na seznamu UNESCO.

Obálka knihy Dobrodružství jménem Orient. Poutavá plnobarevná kniha Dobrodružství jménem Orient vyšla v krásném provedení s využitím parciálního laku. Na trh ji uvedlo brněnské nakladatelství CPress. Dramatické životy „orientálních“ Evropanů pomohl zdokumentovat Pavel Ždárský, místopředseda Akademické společnosti Aloise Musila. Kniha si prožije tři křty. První se uskutečnil v květnu v táborské Městské knihovně, druhý zažije v sobotu 30. 6. ve 14 h. Muzeum Zdeňka Buriana v severomoravském Štramberku a 20. září Náprstkovo muzeum v Praze. Na snímku autor v táborské kavárně Jednota.

Jeho přínos tím nekončí. „Alois Musil zcela nezběhl z kněžského povolání, ale stal se především blízkovýchodním kartografem, spolunáčelníkem dvou arabských kmenů Ruwalů a Bení Sachr. Důvěru si získal nejen tím, že uměl arabsky, dokonce ovládal pětatřicet arabských nářečí, ale jednoho emíra vyléčil pomocí evropských léků,“ dodává Karel Jordán.

Osobnost Aloise Musila, bratrance proněmeckého spisovatele Roberta Musila, se zrodila v Rakousku-Uhersku. Považoval se za Čecha, resp. Moraváka, ale původně si rozpad mocnářství nepřál. Však se to obrátilo proti němu, když se po válce ucházel v Praze o akademické zaměstnání. „Teprve po přímluvě Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše, kteří znali jeho dílo, se stal mimořádným profesorem Karlovy univerzity, kde založil dodnes existující Orientální ústav,“ uvádí Karel Jordán k muži, jenž je označován za prvního českého beduína. Právě v sobotu 30. 6. uplynulo 150 let od Musilova narození.

T. E. LAWRENCE

Aloise Musila se dotkla vřava první světové války, během níž působil na Východě jako císařský dvorní rada i podmaršálek a snažil se zde prosadit zájmy trojspolkového Rakouska-Uherska proti Trojdohodě (V. Británie, Francie, Rusko). Stal se tak protivníkem třetí osobnosti Jordánova pojednání – severovelšského rodáka Thomase Edwarda Lawrence, nemanželského syna anglo-irského baroneta (po matce byl Skotem), který proslul jako gerilový válečník na straně arabských kmenů proti Osmanské říši. Jak dodává Karel Jordán, Lawrence v hloubi duše věřil, že dohodové mocnosti umožní za porážku Turků arabským národům vlastní uspořádání, ale vše zhatila Sykes-Picotova dohoda. Zájmy v území rozdělila mezi Británii, Francii a Rusko.

„Dá se říci, že od té doby se Arabové cítí podvedeni. Podvedený byl i sám Lawrence,“ podotýká autor knihy. „Zahořklý Lawrence začal psát až nenávistné články o ničivé neokolonialistické politice Velké Británie, později se stal poradcem Winstona Churchilla pro arabské záležitosti,“ sděluje autor.

Ke konci kariéry sloužil jako prostý vojín u britského letectva, kam ho původně odmítali vzít pro malou výšku, měřil jen 168 centimetrů. Jeho život neukrátily pouštní či vzdušné boje, ale jiná vášeň – rychlost. Miloval silné čluny a motorky. Zemřel v roce 1935 po těžkém zranění, které utrpěl při nehodě na motocyklu Brough SS100. Přeletěl přes řídítka, když se vyhýbal dvěma chlapcům na kolech.

Autor: Luboš Dvořák

1.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 45 000 Kč

Řidiči tahačů řidič MKD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 53000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do našeho týmu hledáme řidiče tahače s plachtovým návěsem., Přeprava na trasách ČR - Rakousko - Německo, Nabízíme: až 25 dnů dovolené, mladý vozový park, volné víkendy, plat 30 000 Kč hrubého + diety (43 000 - 50 000), Požadujeme: řidičský průkaz skupiny C+E, profesní průkaz, komunikativní znalost NJ, NUTNO SI TELEFONICKY SJEDNAT SCHŮZKU nebo ZASLAT ŽIVOTOPIS E-MAILEM;. Pracoviště: Wv logistics s.r.o., třída Čsl. legií, č.p. 562, 378 10 České Velenice. Informace: Pavel Oesterreicher, +420 380 747 081.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 21 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Přijmeme zaměstnance do významné strojírenské společnosti v Českých Velenicích., Práce na hlavní pracovní poměr pro muže i ženy ve směnném provoze., Zdarma zajištěná doprava komfortními autobusy z mnoha měst/obcí. Nově svoz i z Třeboně a Rapšachu., , Náplň práce:, - obsluha jednoúčelových strojů, - montáž komponentů, manipulace s materiálem, , Požadované dovednosti:, - min. základní vzdělání, - spolehlivost, - samostatnost, , Nabízíme:, - mzda 21 000,-/měsíčně, - půlroční prémie až 15 000 Kč, - rozsáhlé motivační bonusy a prémie, - stravenky a podnikové stravování (obědy za 22Kč), - možnost týdenního vyplácení záloh, - zdarma zajištěná doprava na všechny směny z různých měst a obcí, - možnost profesního růstu, , V případě, že Vás tato nabízená pozice zaujala, zašlete nám svůj životopis na e-mail: cvcb@bohemia-manscraft.cz. Do předmětu zprávy prosíme uveďte Delnik ve vyrobe, kod C56113.. Pracoviště: Bohemia manscraft, spol. s r.o. - české velenice, 378 10 České Velenice. Informace: Pavlína Morávková, +420 608 822 658.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 22 000 Kč

Ostatní pracovníci v oblasti osobních služeb hospodyně v domácnosti. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce Jindřichův Hradec;, , Požadujeme:, - zodpovědnost;, - časová flexibilita;, - pracovitost;, , Prosím, posílat životopisy na e-mail: blazkova@kfgroup.cz, v případě dotazů tel.: 722 797 979, NECHOĎTE NA ADRESU FIRMY!!!!!!!!. Pracoviště: Kf group s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Růžena Blažková, +420 722 797 979.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů obsluha elektroerozivní drátové řezačky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost čtení technické dokumentace; praxe nutná; práce s PC (CAD systémy výhodou - Esprit); samostatnost; pečlivost; pracovní poměr na dobu neurčitou;. Pracoviště: Kama tech spol. s r.o. - 001, Nádražní, č.p. 303, 379 01 Třeboň. Informace: Martin Zvánovec, +420 721 415 734.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní ročník Vltavotýnských slavnosti, které se konaly ve dnech 20. a 21. července. Foto: Miroslav Bžoch
150

Slavnosti nabídly muzikál i koncert Debbi.

Po kopáčích vltavínů zůstávají kromě plastových lahví a kbelíků především nezasypané hluboké jámy a kolem nich hromady kluzkého jílu.

Vytěžit vltavíny? Některé obce jsou pro.

Horní Žďár získá spolkový dům

Jindřichův Hradec - Společenská místnost, zastřešená terasa, sklad a další prostory vzniknou v novém domě u fotbalového hřiště ve Žďáru. Do nového spolkového domu chce radnice investovat až 5,2 milionu.

OBRAZEM: Připomněli 90 let od smrti dvou letců

Nové Kestřany - Desítky lidí si v pátek 20. července připomněly událost starou přesně 90 let, kdy se nedaleko Nových Kestřan (OÚ Štěkeň), ale už v katastru obce Kestřany na Písecku, zřítil vojenský letoun, ve kterém zahynuli při cvičném letu slovenský praporčík Viktor Hrivík a český poručík Josef Zetek.

Dřevorubci připravili dříví na zimu a našli svého krále

Hojná Voda – V Novohradských horách se sešli borci, kteří umí zacházet s pilou a sekerou.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Mistr korytárstva. Motorovka a pak ruce.

Holašovice – I když seděl Martin Kanáloš tak trochu mimo hlavní proud všech návštěvníků 21. ročníku Selských slavností v Holašovicích, přesto se kolem něj neustále tvořil hlouček zvědavců.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT