Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kaška: Příběh s Bílou paní na zámku bude pikantní

Jindřichův Hradec – Jindřichohradecký rodák a zároveň režisér Nočních prohlídek s Bílou paní v jindřichohradeckém zámku Antonín Kaška se rozpovídal Deníku právě o prohlídkách.

23.7.2010
SDÍLEJ:

Noční prohlídky za jindřichohradeckém zámku. Foto: Josef Böhm

Pocházíte z Jindřichova Hradce, není tedy náhodou, že pracujete na Nočních prohlídkách s Bílou paní.
Ano, stále jsem jindřichohradecký občan, narodil jsem se tady. Navštěvoval jsem místní gymnázium, pak jsem studoval zdravotnickou školu v Brně a nakonec DAMU v Praze.

Jak Vás napadlo při studiu zdravotnické školy přihlásit se na DAMU?
Pokoušel jsem se tam dostat už po gymnáziu, což se nepovedlo, tak jsem zkusil zdravotnickou nástavbu. Někdy, když mi bylo asi 15 let, jsem začal chodit do studia poezie a jezdil jsem s ním po různých festivalech. V 18 letech mě pak několik kolegů začalo přemlouvat, abych to zkusil na DAMU.

Předpokládám, že bylo obtížné se na DAMU dostat.
Bylo tam okolo dvou set uchazečů a do ročníku brali asi 15 lidí. Úkolem bylo naučit se tři monology, básně, písničky a zvládnout talentové zkoušky, kde toho bylo daleko víc. Vybavuji si také jednu perličku, když měl jeden z uchazečů zahrát rozteklou zmrzlinu, mým úkolem byla naštěstí žížala.

Jak jste se pak vlastně dostal k Bílé paní?
Bývalý kastelán zámku, doktor Paulík, přemýšlel, jak přitáhnout na zámek turisty. Zámek byl mnoho let uzavřen až do roku 1993. Původně chtěl tedy nechat vytvořit mechanický orloj s Bílou paní, ale pak ho napadlo, že takové noční prohlídky s Bílou paní by vyšly levněji. Začalo se na nich tedy pracovat. Zpočátku to byly opravdu pouze prohlídky, kdy se na závěr zjevila Bílá paní. Protože se mi to zdálo moc jednoduché, vyrobil jsem zvukovou nahrávku s vytím vlků a chrastěním klíčů. Další rok pak přišel s tím, že by chtěl, aby mluvila kašna, podobně jako katedrála ve Štrasburku. Tak jsme společně s Petrem Přibylem, Luďkem Jiráskem a Evou Jakoubkovou kašnu rozmluvili. V další fázi vznikl ucelený projekt s názvem Tajuplný příběh Bílé paní a po něm už začaly každoroční hrané povídky.

Kolik času Vám zbývá na rodinu, přece jen příprava programu musí zabrat více času?
To je trošku problém, ale rodina si zvykla. Dcera a syn v Bílé paní také účinkovali nebo seděli na pokladně. Dokonce i moje tolerantní žena se to snažila pochopit. Když jsem začal s režírováním a produkcí, zabralo mi to téměř veškerý volný čas.

Čas na dovolenou podle vašeho vyprávění asi také není.
Minimálně deset let nemám žádnou dovolenou. Na začátku léta, hned jak mi skončí práce v divadle, tak organizuji divadelní představení tady na zámku v Jindřichově Hradci. Pak mám asi deset dní volna, ale během té doby uzavírám divadelní představení papírově a už musím začít připravovat noční prohlídky. Jejich konec pak přichází v době, kdy opět nastupuji do Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde pracuji už 21 let.

Antonín Kaška. Foto: Lucie Schmiedová

Jak často a dlouho zkoušíte noční prohlídky?
Celý příběh nacvičíme za týden, texty herci dostávají o týden dřív, a to jim musí stačit. (smích)

Jak moc se mění herecké obsazení?
Obsazení zůstává pokaždé téměř stejné, pouze v letošním roce budeme mít jinou Bílou paní, protože bývalá Bílá paní v letošním roce nemá čas. Většina herců má svůj vlastní kostým. Nejdříve jsme si je půjčovali a nakonec je nechali ušít.

Na podzim roku 2007 zemřel jeden z herců, Václav Staněk, který pro Noční prohlídky s Bílou paní hodně znamenal, jak jste se s jeho smrtí vyrovnávali?
S odchodem Vaška Staňka jsme se vyrovnávali velice těžko a jeho komika nám dodnes chybí.
Prohlídky s Bílou paní navštěvuji odmala a vím, že každý rok se odehrává jiný příběh.
Ano, přesně tak, každý rok se snažíme návštěvníkům nabídnout nový příběh. Právě proto, že je spousta těch, kteří chodí pravidelně a chtějí vidět pokaždé něco jiného.

Kdo je tvůrcem příběhů?
Příběhy vymýšlí Čeněk Třeček, který se nechává inspirovat historií jindřichohradeckého zámku. Má vystudovanou historii a náhradní vojenskou službu sloužil právě na zámku.

Mohl byste čtenářům prozradit, o čem letošní příběh bude vyprávět?
Ten letošní se bude týkat vymření rodu Slavatů a je velice pikantní. Jelikož poslední mužský potomek z rodu Slavatů byl kanovníkem v jednom z německých klášterů, musel ho papež zbavit celibátu, aby mohl rod zachránit. Ožení se tedy s jednou vdovou, ale nakonec stejně všechno špatně dopadne, protože rok po svatbě umírá, aniž by po sobě zanechal mužského potomka. Z části se jedná o historicky doloženou informaci, avšak tu komedii z toho udělal Čeněk Třeček.

Noční prohlídky mají návštěvníkům pokaždé co nabídnout. Co když ale představení ohrozí špatné počasí?
Počasí se nedá bránit, ale naštěstí jsme za těch uplynulých několik let museli představení přerušit kvůli průtrži mračen asi dvakrát. Máme tu smůlu, že nám hned na první letošní víkend hlásí přívalové deště. Teď pouze doufáme, že se za nás Bílá paní přimluví a deště nebudou tak kruté, protože slabý déšť nás nerozhodí.

Návštěvníci mají také možnost se v rámci nočních prohlídek ocitnout v zámecké kapli, Rondelu nebo v Černé kuchyni. Nemáte občas problém návštěvníky ohlídat, aby se chovali ukázněně?
Problémy máme spíše s lidmi, kteří si zarezervují lístky, a pak si je nevyzvednou. Proto se stává, že některé prohlídky jsou 14 dní dopředu vyprodané a vstupenky si pak třeba 30 lidí nevyzvedne. Ale v areálu se lidé chovají slušně, nicméně když jsem několikrát zaskakoval za zbrojnoše, tak jsem musel naučit některé lidi slušnosti, aby alespoň v zámecké kapli smekli.

Lucie Schmiedová

23.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení