„Těžko seženete někoho, kdo sem bude za tisícovku měsíčně jezdit. Nakonec to zadarmo zůstalo na mně. Kastelán musí dělat všechno,“ říká s úsměvem Jiřina Mládková, kastelánka Landštejna.

Středa 15. července, pár minut po osmé ranní. Před hradem ještě sedí táborníci, které ubytovala. Od května má kalendář plný termínů, kdy kdo přespí. V příkopě nebo ve věži.

Nebe vymetené, slunce nabírá sílu. Jiřina Mládková, která tráví na hradě jubilejní 20. sezonu, vypráví o předešlém dnu a do toho mění pytle v odpadkových koších. „Měli jsme tu setkání kastelánů, myslela jsem, že když praží slunce, zkrátí to, ale oni ne. Tak jsou všichni opálení,“ glosuje.

Poetická duše

Když člověk čte pozvánku, kterou jim poslala, vidí, že Jiřina Mládková je duše poetická. Na ukázku: Však zdejší zdi jsou les a kámen/ stropem pak nebe modré jen/ Oděv vhodný proto zvolte, dámy, páni/ jednací sál se přestěhuje ven.

„Jednou za rok hrajeme divadlo ze života hradu, takže nás musí občas líbat múza. I když už jsem si vycvičila dceru a ona text doveršuje,“ vysvětluje, zatímco jí u WC pomáhá praneteř Anna Marie. Kromě ní má k ruce jen údržbáře a dva brigádníky.

Jiřina Mládková letos prožívá ve zdech Landštejna na Jindřichohradecku
jubilejní 20. sezonu jako kastelánka. Má v plánu otevřít novou expozici,
do toho se musí starat o kasu, záchody i výlep plakátů.
Vášeň pro památky postihla i její děti. Autor: Deník/Jaroslav Sýbek

Z uklízečky se vzápětí mění v popelářku. Staré Město pod Landštejnem totiž zavře skládku, a tak je třeba vyvézt odpad. „Zneužiju, koho můžu,“ směje se, když sleduji členy Kejklířského panoptika, jak se ohánějí koštětem. „Pomůžeme rádi,“ tvrdí herci a zní to věrohodně.

Chvíli trávíme na parkánech, kde kastelánka trhá jahody a dělá z nich třeba omelety. Pak ještě poslední úpravy, než se v devět otevře.

„Aničko, vem košťátko a smeť tu pavučinu u pokladny. Pavouci tu řádí jako diví.“

Na hrad přišla v roce 1990. Jako první kastelán po 200 letech, před nimiž uhodil do Landštejna blesk a hrad od té doby víceméně chátral.
„Příkopy byly plné kopřiv a bodláčí většího než já. Musíte mít pořád v ruce krumpáč a lopatu. Odměnou je to, že za vámi zůstalo něco, co přetrvá,“ vypráví nad kávou.

Trápí ji, aby stihla někomu předat množství poznatků, které nasbírala. Odhodlání jí neschází. „Dokud budu mít tenhle hrad za zády, tak zvládnu všechno,“ zdůrazňuje v narážce na těžkou nemoc, s níž bojuje. Po chvíli se ale rozesměje. „Jestli tu bude někdo po staletích strašit, budu to já.“

Mluví tak vášnivě, že zapomíná pít kávu. Kolega fotoreportér jí to připomíná. „Já mám radši chladnější,“ odbyde ho a líčí, že na Landštejn pravidelně jezdí Ludmila Vaňková, která o něm už napsala dvě knihy. Pochvaluje si návštěvnost, 50 000 lidí.

„Naše výhoda jsou nízké provozní náklady – žádní průvodci ani mobiliář,“ doplňuje. Zároveň prozrazuje, jak na Floridě dělala pokojskou, montovala součástky do autorádií a jak se coby závoznice v kamionu ocitla sama ve windsorské katedrále sv. Jiří.

Hrad je ale na prvním místě, což si trochu vyčítá kvůli dětem. „Vnučka Iveta povídá v první třídě: Ty pořád slibuješ, že mi v Praze ukážeš ten metr. Uvědomila jsem si, že holka ví, co je barbakán, gotika, ale netuší, co je metro. Podruhé mě dostala na Pražském hradě. Vlezla pod stůl a říká: Babi, vidíš to triforium?“

Je za deset deset. „Teď si musím dodělat peníze, abych mohla jet na poštu s tržbou,“ vyprovází nás na nádvoří. Finance denně posílá na účet ze Slavonic. Před odjezdem ještě naloží do auta plasty, které vyhazujeme do kontejneru ve Starém Městě. Tam mimochodem dělá Jiřina Mládková zastupitelku.

„Když chcete prožít hezké pocity, musíte jim něco dát. Na to nepotřebujeme materiální věci a to nás nabíjí,“ přemýšlí nad svým údělem v autě. Na poště ji vítají s úsměvem. Zastavujeme se ještě pro chleba v pekárně, kde jí doporučují dobroty. „Pajdám, rozštípla jsem si kotník a před 14 dny jsem odložila hole,“ reaguje na můj tázavý pohled, když sleduji její chůzi.

Pak už jen vyhodit kartony ve sběrném dvoře a zpátky. „Vidíte, co chodí houbařů? Lišek jsou mraky,“ komentuje za volantem. „Miluju, když zabočím do lesů a zabloudím. Pokaždé je to jiné, naštěstí mám holubí instinkt,“ zasní se a nadšeně mluví o keltském obětišti s vyzděnou částí svatyně, kam chodí odpočívat.

Po návratu se prodírá zácpou u pokladny a zastavuje se u záhonu. „Tomáši, co myslíš? Dáme tu kytku na parkán, jestli se vzpamatuje, já ji zastřihnu,“ navrhuje. Mezitím kejklíři kouzlí na nádvoří s ohněm. Kolem prochází sokolník a ptá se Mládkové, jestli může jíst maso. „Včera jsem střelil srnce,“ chlubí se.

Hrad mě zformoval

Ve 12.37 jedeme lepit plakáty. Povel zní jasně: Já vás budu dirigovat. Objíždíme zastávky ve vsích a cestou narážíme na kauzu porna, které hrad před pár lety zviditelnilo. Tehdy začínající, dnes už uznávaní pornoherci ze Slavonic si koupili vstupenky jako běžní návštěvníci.
„Šli po hradě a natáčeli se, jak se uspokojovali ve věži i v kapli. Když jsem to viděla, myslela jsem, že mě omejou. A nikdo na nic neupozornil! Tu holku jsem pak potkala ve Slavonicích, tak jsem jí řekla: Chraň vás ruka páně se ještě ukázat na Landštejně,“ vzpomíná kastelánka.

Horké odpoledne chladí zmrzlinou a těší se na koncert dua Gwalarn. Nakonec ho pročeká kvůli schůzce o odpadech. Po 17. hodině jde na pokladnu. Smířlivě naslouchá ženě, která neměla psa na vodítku a tvrdí, že 'za 90 korun tady není nic k vidění'. Loučíme se a mě zajímá, nakolik ji hrad proměnil.

„Hodně mě zformoval, i mou stupnici hodnot. Byla jsem třeba neuvěřitelný puntičkář na úklid. Možná bych byla stejně protivná jako dnes ta paní. Hrad mě vnímá a platí to i naopak, vzájemně se ochraňujeme. Nejsilnější místo je pro mě kaple, tam se potkávám se vším.“


KULTURNÍ LÉTO NA HRADĚ:

1. srpna EXFANTA ve 14,00 hodin na nádvoří hradu
1. srpna Soubor starého tance Calyculus z Jindřichova Hradce předvede ve 13:00 v 15:00 hodin na nádvoří hradu tance gotické, dvorské a lidové.
7. srpna JEN TAK TAK – folková skupina z J. Hradce. Začátek v 16:00 na nádvoří hradu.
11. - 16. srpna SHŠ FORTIS , ukázka středověkého ležení ve velkém příkopu, několikrát za den vystoupení na nádvoří hradu
22.-23. srpna SHŠ BAŠTÝŘI Vystoupení v10,00, 13,00 a 15,30 hod.
26. září Loučení s létem - MIKI RYVOLA dále zahrají JEN TAK TAK , STRÁNÍCI, DOMINO v 15,30 na nádvoří hradu