Stabilní požární systém a bezpečnostní sklo mají ochránit největší lidový mechanický betlém na světě

„Stabilní požární systém bude chránit náš nejcennější exponát, a to Krýzovy jesličky bezesporu jsou,“ říká ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.
Do prostoru, kde je betlém umístěn, nainstalují pracovníci specializované firmy celkem osm dvojic čidel. Ty automaticky reagují na kouř a dají povel do požární ústředny, která vyhlásí poplach. Za půl minuty pak přístroje vypustí hasivo.

„Jedná se o plyn, který na sebe váže kyslík a oheň v důsledku toho nemá z čeho žít. Výhodou je, že plyn nepoškozuje exponáty, navíc není zdraví nebezpečný a je ekologický,“ vysvětluje výhody nového zařízení pracovník specializované firmy Rostislav Šindelka.
Kromě toho je potřeba zabezpečit také zázemí této historické památky. Rozvaděč, řídící počítač a pohon jesliček ochrání další tři menší hasicí přístroje. Ty fungují automaticky, ale spouští je až teplota přesahující 120 stupňů Celsia. Ochrana proti ohni by měla být hotová ještě do konce týdne a muzeum přijde zhruba na půl milionu korun.

Betlém dostane i nové ochranné sklo. To současné zde bylo asi 40 let. „Jedná se o bezpečnostní sklo opatřené fólií. Při nárazu sice praskne, ale nerozpadne se na střepy. To znamená, že neohrozí ani exponát, ani návštěvníky,“ vysvětlil Maxmilián Novák z firmy, která instalovala podobné zařízení i do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

Muzeum potěší i lidi upoutané na invalidní vozík. V plánu je totiž také rozšíření stávajícího ochozu kolem jesliček, kterého využívaly děti. Navíc k němu přidá i hydraulickou plošinu. Za nové sklo, plošinu a úpravu stupínku zaplatí muzeum 600 až 700 000 korun.
Jedinou vadou na kráse ale zůstane schodiště, které vede do prvního patra, kde jsou umístěné expozice včetně Krýzových jesliček.
„Zatím nám musí stačit silné paže, handicapované návštěvníky do patra vynášíme,“ dodal Pikal.