Mezi členy komise je i Tomáš Rychecký (na snímku), ředitel festivalu. „Nakoukat těch filmů tolik je někdy náročné,“ usmívá se. V lednu viděl kolem 1 500 filmů. „Vybrali jsme z nich 150 soutěžních,“ říká Tomáš Rychecký a připouští: „Samozřejmě se v tom otiskne vkus dramaturgů.“ S materiálem byl spokojen. „Rozhodně člověka potěší, kolik hezkých filmů vzniklo,“ pochvaluje si. Pro Tomáše Rycheckého je 14 dní na výběr na promítání nejhezčí část festivalu. Zbytek je jen organizace, shánění a hospodaření s penězi a produkce.

Tipy Deníku:
pátek – 11.30 h: Libuše Čihařová, pedagožka, Loutkové divadlo; 17 h: Opomenuté autorky české animace, kino Světozor
sobota – 11.30 h: Můj život Cuketky, Švýcarsko, Francie, kino Aurora; 15 h: Český obzor: TV a on-line filmy a seriály; 21.30 h: Vítězný celovečerní film pro dospělé, kino Světozor
neděle – 11.30 h: Lajka, Česká republika, kino Aurora

Co neprošlo sítem, se na festivalu neobjeví. „To bychom museli promítat měsíc,“ směje se Tomáš Rychecký. Festival trvá do neděle a nabízí 500 filmů. Kromě soutěžních zahrnují vybrané snímky retrospektivy, starší filmové počiny, televizní seriály poukazující na filmové tvůrce aj.

Ačkoliv už Tomáš Rychecký viděl víc než dost, bude se na Anifilmu kromě práce také věnovat rodině a chodit s nimi na promítání. „Chci zajít se synem na nový film Wese Andersona Psí ostrov,“ prozrazuje svůj plán. „Budu chodit na Industry program, který se věnuje rozvoji a tvorbě animace,“ vysvětluje ředitel festivalu. Tato část programu se zaměřuje na filmy, které jsou ve vývoji. „Tvůrci tam představují své nové projekty, to mě zajímá,“ říká Tomáš Rychecký.