Svatopluk Sem si zazpívá Lazebníka

Pražský soubor zde bude hostovat již posedmé. „Podařilo se nám udělat koprodukci co se týče zpěváků. Z Národního divadla bude zpívat Jaroslav Březina, z brněnské Janáčkovy opery Jana Wallingerová a jsem rád, že se mi podařilo přemluvit na roli Figara Svatopluka Sema, který je dnes jeden z našich předních barytonistů,“ uvedl organizátor Vratislav Kříž. Doprovod obstará orchestr Státní opery Praha a komorní, dvanáctičlenný sbor Národního divadla.

Láska, lest a intriky

Rossini svou komickou operu namíchal ze tří složek: lásky, lsti a intrik. Podle kritiky má jeho hudba jiskřivý půvab, party hlavních hrdinů – šelmovské Rosiny s koloraturami a temperamentního Figara – jsou virtuózní, navíc má opera rychlé tempo. To vše Lazebníkovi zajistilo trvalé místo ve světovém repertoáru.

„V 50. letech vznikla tradice oper na hradě a zámku. V posledních letech se na ni podařilo navázat.“
Hradecký kastelán Václav Bis

„Toto představení bude vyvrcholením letní sezony,“ láká kastelán Václav Bis a doplňuje: „V 50. letech vznikla ve městě tradice operních představení přímo v prostorách hradu a zámku, v posledních letech se na ni podařilo navázat. Od roku 2004 zde měli diváci příležitost shlédnout opery Figarova svatba, Rusalka nebo Don Giovanni.“

Lazebníka letos zvolili pořadatelé ze dvou důvodů. Zaprvé proto, že je to sedmý ročník akce a sedmička je Křížovo šťastné číslo. „Tak jsem si říkal, že by to mělo být něco veselého. A také je to opera komorní, která vyžaduje méně lidí, což souvisí s financemi,“ vysvětlil Vratislav Kříž, který ocenil zámeckou akustiku – považuje ji za fantastickou. Jedinou mírnou potíží je dozvuk, kvůli kterému se musí zpívat trochu s předstihem.

Vstupenky za 300 a 500 korun lze koupit v hradeckém infocentru, na pokladně Střelnice nebo hradu a zámku. „Ty dražší jsou na lavičky s opěrátkem,“ upřesnili pracovníci infocentra.

Spojení města s vážnou hudbou má tradici, stačí připomenout skladatele a tamního rodáka Adama Michnu z Otradovic nebo působení Bedřicha Smetany. Jeho Dalibor v roce 1951 bylo první představení hrané na nádvoří.

„Mezi léty 1950 až 1965 bylo v Hradci uvedeno více jak sto operních děl, v nichž pravidelně účinkovali umělci Národního divadla. Na tradici navázalo na konci 90. let nejdříve Jihočeské divadlo a v roce 2004 opět Národní divadlo,“ přiblížila mluvčí jihočeských památkářů Kateřina Voleská.