Maluje totiž na hedvábí, ráda čte a je aktivní členkou třeboňského Spolku loutkového divadla.

Dano, co bys mohla říct o svém povolání? Čím vlastně jsi?
Jsem učitelka na 1. stupni Základní školy Sokolská v Třeboni. Učím už šestnáct let a tahle práce mě baví. Snažím se k ní přistupovat hlavně zodpovědně. Je to časově náročné povolání zvláště proto, že má práce nekončí posledním zazvoněním.

Vnímáš své povolání jako hlubší poslání?
Ano, je to velice zodpovědná práce. Uvědomuji si, že jsem prvním člověkem, který dětem pomocí čtení a psaní otevře nové obzory a bránu k dalšímu vzdělávání.

Máš nějaké zvláštní metody výuky?
Snažím se dětem výuku zatraktivnit. Ráda používám prvky dramatické výchovy. S tím souvisí různá školení a semináře, které absolvuji.

Máš aktuálně nějaký projekt, který s dětmi děláš?
Protože sama moc ráda čtu, snažím se již od první třídy vést děti ke čtení. Myslím si, že četba je nedílnou součástí jejich rozvoje. Má vliv na slovní zásobu, obrazotvornost a rozvíjení fantazie. V letošním roce jsme se proto zapojili do celonárodního projektu „Celé Česko čte dětem“.

V čem tento projekt spočívá, mohla bys jej přiblížit?
Projekt je zaměřen, jak už z názvu vyplývá, na četbu dětem. Dětem chodí do školy číst jejich rodiče, starší sourozenci, prarodiče, přátelé i zajímavé a známé osobnosti. Sama jsem pozvala například přátele z loutkového divadla a další kamarády.

Jaké vybíráš knihy a myslíš si, že baví tento projekt děti?
Právě jsme dočetli knihu Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgren a mohu říct, že děti poslouchaly se zaujetím a i hosté, kteří četli, byli ze zážitku s dětmi nadšeni.

Zmínila jsi kamarády z loutkového divadla. Jsi členem souboru? Co je tvým úkolem?
Ano, jsem aktivní členkou souboru třeboňského loutkového divadla. Funguji tam hlavně jako inspice.

Můžeš mi to trochu přiblížit?
Hlavně sleduji text a nástupy loutek i mluvičů a průběh celého představení, aby vše fungovalo jak má. Loutkové divadlo je pro mne příjemnou relaxací po náročné práci.

Máš ještě nějaké koníčky, kterým se ráda věnuješ?
Moc ráda cestuji a poznávám jak české, tak i cizí země. Také maluji na hedvábí, kdy si užívám moment překvapení, když se prolnou barvy a vznikají abstraktní tvary. Moc ráda dělám dárky pro přátele s tím, že již při míchání barev na ně myslím a snažím se vystihnout jejich podstatu. A v neposlední řadě sportuji, ráda plavu, hraji rekreačně volejbal, jezdím na kole a bruslím.

Vidím, že máš opravdu spoustu zájmů. Zbývá ti vůbec čas zajít si třeba do divadla?
Příležitost navštívit divadlo si nikdy nenechám ujít. Stejně tak jako zajímavý film nebo třeba dobrou knihu.

František Sokolík se ptal Dany Motyčkové.
Pedagožka Dana Motyčková se bude příště ptát Dany Jelínkové, která je majitelkou čokoládového ráje.