Ivane, jsi vychovatelem výchovného ústavu. Jak ses k této jistě zajímavé práci dostal?
O této zajímavé práci jsem se dozvěděl od své kamarádky, která již ve výchovném ústavu pracovala jako vychovatelka. Po úvodním pohovoru, jsem do výchovného ústavu nastoupil v září roku 2007, do funkce nočního asistenta. Od září roku 2008 vykonávám funkci denního vychovatele.

Je o tobě známo, že jsi muzikant a že hraješ na tubu. Pohovoř, prosím, o svých muzikantských začátcích a o své muzikantské minulosti, přítomnosti a budoucnosti . . .
Své první muzikantské krůčky jsem udělal v sedmi letech, kdy jsem začal docházet do tehdejší Lidové školy umění v Dačicích. Nástroj, který se objevil v mých rukou jako první, byla zobcová flétna. Na tu jsem se učil přibližně čtyři roky u učitele Standy Kamínka. V období těchto čtyř let ve mně uzrálo přesvědčení, že další nástroj, na který budu hrát, bude tuba. Na tu jsem začal docházet k řediteli již Základní umělecké školy Milanovi Kubkovi. Asi po roce hry na tubu začalo mé působení v Městském dechovém orchestru Dačice, který v té době dirigoval vynikající dirigent Ivan Fišer. V tomto orchestru působím neustále.

Další mé hudební působení bylo na Vojenské konzervatoři v Roudnici nad Labem, které jsem však po roce ukončil. Občas si zahraji i na bicí, ale ve srovnání se hrou na tubu jde o zanedbatelnou část času, který muzice věnuji.

Rád bych se ovšem zmínil i o tom, čemu se věnuji v hudbě momentálně. Společně s kamarády z Dačic máme dechovku, Hudbu z Marsu Revajvl. Však ji asi znáš, máš zde funkci kapelníka. Jedná se o mladou, perspektivní kapelu, která hraje českou a moravskou dechovku. Jen pro představu, její věkový průměr je 22 let. Myslím si, že pokud kapelu nepotká něco hodně špatného, může toho v budoucnu hodně dokázat.

Hynek Vohoska se ptal Ivana Baštáře.

Mimo zájmu o hudbu se také, ať už aktivně nebo pasivně, věnuješ sportu. Stejně jako u předchozí otázky tě prosím o popovídání o své sportovní kariéře . . .
Svou sportovní dráhu jsem započal jako u muziky v sedmi letech, na sportovním stadionu v Dačicích. Zde jsem po úvodních trénincích začal hrát kopanou za místní fotbalový klub. V tomto oddíle jsem hrál ve všech věkových kategoriích do 19 let, kdy mou aktivní fotbalovou kariéru ukončilo opakované zranění obou kolen. Jelikož se mi nechtělo od fotbalu odcházet, začal jsem plnit funkci fotbalového rozhodčího. Fotbal jsem pískal v jižních Čechách a na Vysočině do svých 26 let.


Momentálně se věnuji v Dačicích oblíbenému sportu, kuželkám. Společně s kamarády máme kuželkářské družstvo, které hraje místní amatérskou ligu.

Co by sis přál na sobě změnit?
Na tuto otázku neznám bohužel jasnou odpověď. Každý máme své kladné, ale i záporné vlastnosti. V prvé řadě si tedy udržet to dobré, co ve mne je. No a kdyby se podařilo odbourat část toho negativního, vůbec bych se nezlobil.

Co je pro tebe důležitého v hudbě i v životě?
V životě je má volba zcela jasná – rodina. Může se to zdát jako ohraná odpověď, ale i díky stávajícímu zaměstnání jsem poznal, že pokud je člověk bez svých blízkých, není jeho život úplný a tato okolnost se negativně promítá do jeho činností. No a samozřejmě dobří kamarádi. Bez těch bych byl hodně mrzutý.

V hudbě mám také zcela jasno. Samozřejmě je to naše již zmiňovaná kapela, ve které společně působíme. Té bych chtěl dát a hlavně dávat veškerou svoji muzikantskou energii.

Co si přeješ do budoucna?
Do budoucna si samozřejmě přeji hodně zdraví pro celou svoji rodinu, pro své přátele a kamarády. Pokud se jedná o můj profesní život, tak úspěšně absolvovat doplňkové studium speciální pedagogiky a rád bych i nadále působil v nynějším zaměstnání. V muzice naší dechovce muzikanty, kteří se budou chtít neustále zlepšovat, pracovat na sobě a tím pádem zvyšovat kvalitu a úroveň kapely.
Samozřejmě hodně spokojených posluchačů, kteří jsou v této branži tím nejvyšším ohodnocením, kterého se nám může dostat. A konec konců i nadále trochu působit v Dačicích nejen v kulturním dění, protože si myslím, že v tomto městě si každý může přijít na své.

Vychovatel Výchovného ústavu v Jindřichově Hradci Ivan Baštář se bude příští týden ve štafetovém rozhovoru ptát bývalého reprezentanta České republiky a mistra světa v kuželkách Jiřího Němce.