Právě tropické sobotní počasí se podepsalo na zahájení slavností o půl druhé odpoledne i vyhlašování nejlepších žáků města, které na třetím nádvoří zámku sledovalo jen pár desítek lidí vyhledávajících stín.

Únava z vedra byla patrná i na prodejcích na dobovém tržišti, kteří sem tam u svých stánků i pospávali.

S přibývajícím odpolednem a opadávajícím horkem se návštěvnost zvyšovala a nejvíce lidí se přišlo podívat na večerní ohňostroj nad malým Vajgarem. Některá předchozí večerní představení ale vyhnal déšť a bouřka do interiérů zámku.

Bezesporu nejvýznamnějším bodem městských slavností byl křest knihy Pavla Juříka Dominia pánů z Hradce, Slavatů a Czerninů, jehož se na pozvání starosty Karla Matouška zúčastnili i potomci šlechtického rodu Karel Evžen Černín a Jan Černín.

„Jindřichův Hradec je jedním z nekrásnějších měst ve střední Evropě,“ mimo jiné odůvodnil vznik knihy sám autor a dodal: „Opravil jsem také řady omylů, které se o rodech tradovaly a navíc jsem potkal spoustu zajímavých lidí.“ Pavel Juřík se historii šlechtických rodů věnoval i v jiných dílech, jako jsou například Jihočeská dominia či Moravská dominia.

Poděkování se mu dostalo od Karla Evžena Černína, který mu také poskytoval některé podklady, a to zejména za nezávislá stanoviska. Za úžasnou označil knihu Jan Černín, který se netajil názorem, že si na jejím základě dovede představit výstavu do několika místností.

Za knihu o šlechtických rodech, za nichž Jindřichův Hradec vzkvétal, poděkoval i starosta Karel Matoušek. „Před časem jsme vydali knihu o městě, kterou dáváme při slavnostních příležitostech, ale takovouhle knihu jsme dosud neměli,“ uvedl. Kniha bude v prodeji za tisíc korun, ale ten, kdo si ji zakoupil hned v sobotu na zámku, dostal třísetkorunovou slevu a zároveň mohl získat podpis autora i obou pánů Černínů.

K jindřichohra­deckým městským slavnostem již tradičně patří ocenění nejúspěšnějších žáků škol. Letos za své aktivity a úspěchy sklízeli ovoce ze základních škol: v kategorii vzdělání Eva Pešková (4. ZŠ), Tomáš Peltan (Gymnázium Vítězslava Nováka – GVN), v kategorii sport Aneta Podlahová (5. ZŠ), v kategorii umění Tereza Chovítová (GVN) a Vít Zeman (2. ZŠ), který je na snímku a bodoval v celostátní rétorické soutěži Mladý Dionýzos. Ze středoškoláků pak byli v kategorii vzdělání oceněni Vojtěch Růžička (GVN), Petr Frassl (Obchodní akademie T. G. Masaryka – OA), Milan Vláčil (OA), Michaela Marsová (OA). V kategorii sport sklidila vavříny Michaela Šrámková (GVN).